Jak odstąpić od umowy kredytowej? Podpowiadamy

Piotr Kowalczyk
12.09.2016

Wzięcie kredytu to bardzo poważna decyzja, którą – przynajmniej w teorii – każdy powinien dokładnie przemyśleć. Bywa jednak inaczej, a konsekwencje zbyt pochopnie podpisanej umowy docierają do kredytobiorcy dopiero po czasie. Co wtedy? Czy można odstąpić od umowy kredytowej? Jak to zrobić? Poznaj najważniejsze zasady.

Przepisy chronią konsumentów

Każdy, kto zawarł umowę kredytową z bankiem, ma zgodnie z prawem 14 dni na odstąpienie od niej. Czas biegnie od momentu podpisania dokumentu. Klient nie musi przy tym podawać żadnych powodów. Czasami zdarza się, że same banki wydłużają ten czas i pozwalają na odstąpienie od umowy w terminie np. 30 dni.

Ważne

Ten przepis odnosi się jedynie do kredytów konsumenckich, których kwota zgodnie z prawem nie przekracza 255,550 złotych.

Odstąpienie od umowy jest bardzo proste. Wystarczy w wyznaczonym terminie złożyć stosowne oświadczenie w banku. Najlepiej zrobić to osobiście, ale można też wysłać pismo pocztą listem poleconym. Każdy bank podczas podpisywania umowy ma obowiązek przekazać klientowi wzór pisma odstąpienia od kredytu.

Czy to coś kosztuje?

Zgodnie z prawem bank nie może obciążyć klienta żadnymi dodatkowymi kosztami w związku z odstąpieniem od umowy kredytowej – oczywiście tylko w sytuacji, gdy klient zmieści się w ustawowym terminie.

Po odstąpieniu od umowy klient ma obowiązek oddać całą kwotę (o ile została mu już przelana) – ma na to 30 dni od momentu złożenia oświadczenia. Jednocześnie bank musi zwrócić klientowi pobraną prowizję.

Pamiętaj

Jedynym dodatkowym kosztem związanym z odstąpieniem od umowy kredytowej może być konieczność zwrotu poniesionych przez bank wydatków np. na opłaty notarialne.

Dokładnie takie same przepisy obowiązują w przypadku kupna czegoś na raty. Tutaj także klient ma 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej bez żadnych konsekwencji, oczywiście po oddaniu sprzętu. Trzeba jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii: sklep nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu. Jeśli więc klient odstąpi od kredytu (rozłożenia płatności na raty), może ciążyć na nim obowiązek zapłaty za towar gotówką.

Przepisy są więc korzystne dla osób, które często pod wpływem impulsu czy chwilowej zachcianki zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu. Przed podpisaniem umowy każdorazowo trzeba jednak dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę się w niej znajduje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie