Kredyt hipoteczny a prowadzenie działalności gospodarczej – poznaj najważniejsze warunki

Krzysztof Jagielski
09.01.2017

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może otrzymać kredyt hipoteczny np. na zakup mieszkania? Oczywiście, że tak. Procedura rozpatrywania wniosku będzie jednak bardziej skomplikowana i czasochłonna. Praktycznie nie ma banku, który z góry odrzucałby podania przedsiębiorców. Na jakie warunki trzeba się przygotować?

Najważniejsza kwestia – okres prowadzenia działalności

Zapyta o to każdy bank. W dodatku w różnych bankach obowiązują kompletnie inne kryteria. Zdecydowana większość banków wymaga, aby przedsiębiorca wykazał się zarejestrowaną działalnością przez okres minimum ostatnich 12 miesięcy. Na rynku są nieco bardziej liberalne oferty (minimum 6 miesięcy), ale nie brakuje też banków stawiających ostrzejszy warunek – minimum 24 miesiące prowadzenia działalności.

Obliczanie zdolności kredytowej przedsiębiorcy

Tutaj wiele zależy od tego, w jaki sposób firma rozlicza się z fiskusem. Banki najlepiej reagują na przedsiębiorców funkcjonujących w oparciu o księgę przychodów i rozchodów. Więcej problemów mogą mieć ci, którzy rozliczają się w ramach ryczałtu czy karty podatkowej. Bank weźmie także pod uwagę to, czy przedsiębiorca płaci podatek progresywny czy liniowy.

Ważne

Jeśli przedsiębiorca prowadzi KPiR, to większość banków uśredni jego dochody z ostatnich 12 miesięcy – praktycznie zawsze liczy się wyłącznie dochód netto.

Uśrednienie dochodów nie wystarczy. Bank będzie również sprawdzać, czy w poziomie osiąganych wpływów nie ma zbyt dużych wahań. Jeśli przedsiębiorca gros swojego dochodu wypracował w ciągu 2 miesięcy, a pozostała część roku była dla niego bardzo słaba, może to być powodem odmownej decyzji kredytowej. Z reguły banki akceptują wahania do 30%.

Co jeszcze bank weźmie pod uwagę?

Na pewno rzetelność przedsiębiorcy w rozliczaniu się z Urzędem Skarbowym oraz w płaceniu składek na ZUS. W tym celu bank poprosi o zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami i braku zobowiązań podatkowych. Oba dokumenty warto mieć przy sobie jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego.

Bank z pewnością zajrzy także do BIK i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), aby sprawdzić, czy przedsiębiorca nie jest czyimś dłużnikiem.

Po skompletowaniu dokumentów i wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej przedsiębiorca może podpisać z bankiem umowę i otrzymać kredyt hipoteczny – pieniądze muszą jednak służyć wskazanemu w umowie celowi, czyli zakupowi nieruchomości. Kredyt nie może zostać skonsumowany przez firmę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie