Kredyt na wykończenie mieszkania – co musisz o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
02.05.2017

Zdecydowana większość Polaków kupujących mieszkania z rynku pierwotnego wybiera lokale w stanie deweloperskim, czyli do wykończenia. To oznacza kolejny olbrzymi wysiłek finansowy, na który wielu osób po prostu nie stać. Wówczas jedyną opcją jest posiłkowanie się kredytem. Najlepiej pomyśleć o tym jeszcze na etapie składania wniosku o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości i poprosić bank o zwiększenie limitu o kwotę potrzebną do wykończenia lokalu. Na czym to dokładnie polega? Przeczytaj.

Niezbędny dokładny kosztorys

W praktyce kredyt na wykończenie mieszkania „wbudowany” w podstawowy kredyt hipoteczny wiąże się z przeprowadzeniem osobnej procedury. Banki chętnie udzielają takich powiększonych kredytów, ponieważ im także zależy, aby lokal został doprowadzony do stanu zamieszkania.

Bank może się zgodzić na przyznanie wyższej kwoty kredytu hipotecznego (przekraczającą wartość nieruchomości), o ile klient przedstawi dokładny i wiarygodny kosztorys przeprowadzenia prac wykończeniowych. Trzeba się to tego bardzo przyłożyć i rozpisać inwestycję z najmniejszymi szczegółami, co znacznie zwiększy szansę otrzymania dodatkowych pieniędzy.

W kosztorysie koniecznie trzeba też zawrzeć informację o przewidywanych terminach wykonania konkretnych prac. Należy więc dokładnie określić, kiedy zostaną położone płytki, ułożone instalacje, wygładzone ściany itd. Bank ma prawo skontrolować postęp i terminowość prac wysyłając do mieszkania rzeczoznawcę.

Nie wszystko można sfinansować z kredytu na wykończenie mieszkania

To bardzo ważna informacja, ponieważ wielu kredytobiorców błędnie zakłada, że bankowi jest wszystko jedno, na co zostaną przeznaczone te dodatkowe pieniądze w ramach kredytu hipotecznego. Tak oczywiście nie jest. Banki jasno wskazują, że kredyt na wykończenie mieszkania może sfinansować wyłącznie trwałe prace wykończeniowe, takie jak: położenie okładzin podłogowych i ściennych, wykonanie instalacji, montaż drzwi wewnętrznych czy wybudowanie ścianek działowych.

Kredytu na wykończenie mieszkania nie wolno natomiast przeznaczyć na zakup jakichkolwiek ruchomości, typu meble, sprzęt audiowizualny czy np. egzotyczne rośliny doniczkowe. Takie wydatki na pewno zostaną zakwestionowane, a bank zażąda zwrotu wydanych środków – w skrajnym przypadku może nawet wypowiedzieć umowę kredytu!

Warto wiedzieć

Banki czasami zgadzają się, aby z kredytu na wykończenie mieszkania częściowo sfinansować zakup sprzętu AGD oraz zabudowy kuchennej, ponieważ są to elementy istotnie wpływające na wartość mieszkania.

Jeśli warunki kredytu na wykończenie mieszkania w ramach kredytu hipotecznego Ci nie odpowiadają, zawsze możesz posiłkować się kredytem gotówkowym lub pożyczką hipoteczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie