Kredyt preferencyjny – co to takiego?

Mateusz Nowak
05.09.2016

Kredyt preferencyjny to nic innego, jak produkt oferowany na specjalnych warunkach. Oczywiście dużo lepszych niż w przypadku normalnej oferty rynkowej. Banki udzielają takich kredytów wybranym grupom społecznym – rolnikom, studentom czy zakładającym firmy lub kupującym pierwsze mieszkanie. Świadczenie jest częściowo finansowe przez Skarb Państwa.

Na czym to dokładnie polega?

Kredyt preferencyjny w założeniu ma umożliwić rozwój osobisty lub zawodowy osobie, która w normalnym rynkowym trybie nie miałaby żadnych szans na uzyskanie finansowania lub też jej obciążenie z tytułu zaciągnięcia kredytu byłoby zbyt duże. Państwu zależy, aby takie osoby mogły otrzymać kredyt, ponieważ leży to w interesie gospodarki.

Przykład

Bezrobotny pozostający na utrzymaniu państwa jest obciążeniem dla budżetu. Jeśli otrzyma kredyt preferencyjny na założenie firmy, to sam się zatrudni, a w przyszłości być może da pracę innym bezrobotnym.

Właśnie dlatego kredyty preferencyjne współfinansuje Skarb Państwa, co pozwala zaoferować kredytobiorcy korzystne warunki, szczególnie niższe oprocentowanie, dłuższy okres spłaty czy podwyższenie zdolności kredytowej.

Kto może otrzymać kredyt preferencyjny?

Kredyty preferencyjne są udzielane tylko wybranym grupom społecznym. Przede wszystkim są to:

  • Przedsiębiorcy – dotyczy to głównie osób przed 30. rokiem życia lub zaliczanych do tzw. grupy zagrożonej wykluczeniem zawodowym, czyli bezrobotnych kobiet czy osób po 50. roku życia. Taka osoba może otrzymać kredyt na rozpoczęcie działalności, który jest bardzo nisko oprocentowany i udzielany na kilka lat.
  • Rolnicy – rolnicy mogą korzystać z szerokiej oferty kredytów preferencyjnych, m.in. na rozwój gospodarstwa, zakup nowych maszyn, zwiększenie konkurencyjności czy odnowienie produkcji po klęsce żywiołowej.
  • Osoby planujące zakup mieszkania – państwo współfinansuje program tanich kredytów hipotecznych dla młodych małżeństw, które chcą kupić pierwsze w życiu mieszkanie lub dom o określonej powierzchni.
  • Studenci – student może otrzymać preferencyjny kredyt na dowolny cel, najczęściej związany z rozwojem naukowym lub utrzymaniem się w miejscu studiowania. Spłata kredytu zwykle następuje po uzyskaniu dyplomu, a oprocentowanie jest bardzo niskie.

Kredyt preferencyjny to dla kilku grup społecznych jedyna szansa na poprawę jakości życia lub rozwój zawodowy. Państwo chętnie współfinansuje taki produkt, a banki jeszcze chętniej go udzielają, ponieważ mają gwarancję regularnej spłaty rat, sygnowaną przez Skarb Państwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie