Nie spłacasz kredytu? Sprawdź, jakie możesz ponieść konsekwencje

Krzysztof Jagielski
06.02.2017

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że około 2 miliony Polaków nie reguluje w terminie swoich zobowiązań kredytowych. Najczęściej dotyczy to pożyczek krótkoterminowych oraz zaległości z tytułu spłaty karty kredytowej, znacznie rzadziej kredytów hipotecznych. Jeśli nie spłacasz kredytu, musisz się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? Przeczytaj.

Wypowiedzenie umowy

Bank ma prawo wypowiedzieć umowę kredytową niesolidnemu dłużnikowi. Najczęściej banki decydują się na taki krok dopiero w ostateczności. Wcześniej próbują podjąć negocjacje z klientem i np. proponują mu obniżenie rat przy jednoczesnym wydłużeniu okresu spłaty. Jeśli klient nie jest tym zainteresowany i nie odpowiada na monity, otrzyma wypowiedzenie z 30-dniowym terminem.

Ważne!

Termin wypowiedzenia może zostać skrócony do 7 dni, jeśli dłużnikowi grozi upadłość.

Po wypowiedzeniu umowy klient ma obowiązek zaspokoić wierzytelność banku. Jeśli tego nie zrobi, bank może wystąpić do sądu z wniosek o wydanie tytułu egzekucyjnego będącego podstawą do dochodzenia spłaty wierzytelności przez komornika.

Uwaga!

Banki mają także możliwość sporządzenia cesji wierzytelności, czyli przekazania jej firmie windykacyjnej.

Czynności komornicze

Jeśli dłużnik po otrzymaniu tytułu egzekucyjnego lub sądowego nakazu zapłaty w dalszym ciągu będzie migać się od spłacenia kredytu, do akcji wkroczy komornik. Jest to bardzo nieprzyjemna procedura i warto jej za wszelką cenę uniknąć. Komornik ma bowiem prawne narzędzia, które umożliwiają mu skuteczne ściąganie należności w porozumieniu z wierzycielem. To bank określa, w jaki sposób chce odzyskać swoje pieniądze – może to być np. spłata w ratach lub spieniężenie majątku dłużnika.

Komornik najczęściej zaczyna od zajęcia pensji klienta banku. Jednak czasami okazuje się to niemożliwe. Zgodnie z polskim prawem zajęciu nie podlegają środki do wysokości minimalnej pensji. Jeśli więc dłużnik zarabia ustawowe minimum, to komornik nie może położyć rąk na jego wynagrodzeniu.

W takiej sytuacji pozostaje zajęcie komornicze składników majątku dłużnika – mieszkania, domu, samochodu lub innych ruchomości i nieruchomości. Często bywa tak, że dłużnik oficjalnie nie ma żadnego majątku i komornik jest bezsilny. Wówczas banki zwykle decydują się na skorzystanie z usług firm windykacyjnych lub na własną rękę ustalają, gdzie dłużnik ukrywa swój majątek.

Ważne

Zgodnie z polskim prawem dług przedawnia się po 3 latach bezskutecznej egzekucji.

Problemu nie ma w sytuacji, gdy kredyt był zabezpieczony (np. hipoteką) lub poręczony przez inną osobę. Wówczas to poręczyciel bierze na siebie obowiązek spłaty zobowiązania. Dlatego właśnie należy bardzo ostrożnie podchodzić do próśb znajomych, a nawet członków rodziny, którzy potrzebują współkredytobiorcy. Najlepiej w ogóle nie zgadzać się na taką pomoc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie