5 sposobów na przesłanie pieniędzy z zagranicy do Polski

Maciej Piwowski
24.10.2016

Za granicą pracują miliony Polaków, którzy regularnie wysyłają pieniądze do kraju przeznaczone dla najbliższych. W 2015 roku było to ponad 16 miliardów złotych. W dobie Internetu przesłanie środków z dowolnego zakątka świata do Polski nie jest żadnym problemem, ale warto pamiętać o kosztach takiej operacji. Pośrednicy zawsze na tym zarobią, dlatego lepiej jest rozważnie wybrać konkretną ofertę. Poznaj 5 najlepszych sposobów na przesłanie pieniędzy z zagranicy do Polski.

  1. Przelew bankowy – prosty i szybki sposób na przesłanie pieniędzy, ale tylko pod warunkiem, że ktoś zarabia w złotówkach lub odbiorca ma konto walutowe. W przeciwnym razie ta operacja może być bardzo kosztowna (koszt przewalutowania po bankowym, zawyżonym kursie). Jeśli przelew ma być realizowany z kraju Unii Europejskiej, to należy skorzystać z opcji SEPA – wówczas koszt usługi jest najniższy. W pozostałych przypadkach trzeba korzystać z przelewów SWIFT, a te bywają bardzo drogie.
  2. Przelew internetowy – realizowany za pośrednictwem jednej z wielu firm. Procedura jest banalnie prosta. Należy zalogować się na stronie usługi, podać dane do przelewu i kwotę (w złotówkach lub w innej walucie), a następnie opłacić przelew. Firma pośrednicząca weźmie swoją marżę (zwykle do 1,5% warto przelewu) oraz zarobi na przewalutowaniu, ale to zwykle i tak wychodzi taniej niż w przypadku banku.
  3. Przekaz pieniężny – wydawać by się mogło, że ta forma przesyłania pieniędzy w XXI wieku odejdzie do lamusa, ale nadal nie brakuje osób, które chcą z tego rozwiązania korzystać. Przekazy pieniężne mają tę zaletę, że umożliwiają odbiorcy przyjęcie gotówki – taka osoba nie musi więc mieć konta w banku. Niestety, usługa jest droga – nawet w ramach Unii Europejskiej trzeba się liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu złotych.
  4. Przelew z odbiorem na poczcie – to jedna z najciekawszych form przesyłania pieniędzy. Są firmy, które oferują zlecenie przelewu za pośrednictwem strony internetowej oraz odbiór środków na poczcie w Polsce. Usługa jest tania i bezpieczna, ponieważ osoba odbierająca pieniądze musi posiadać indywidualny kod.
  5. Przekaz pocztowy – bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy pieniądze w Polsce mają odebrać np. rodzice w podeszłym wieku. Jak wiadomo seniorzy nie zawsze korzystają z Internetu, nie mają kont w banku, dlatego dla nich wizyta na poczcie jest najmniej stresująca. Minusem tej metody jest długi czas realizacji przekazu (może to trwać nawet kilka dni) oraz wysoka opłata pocztowa.

Jak widać jest sporo sposobów na szybkie przesłanie pieniędzy z zagranicy do Polski. Warto zwracać uwagę na koszty, czas realizacji transakcji, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo środków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie