Dlaczego warto inwestować pieniądze? 5 argumentów

Mateusz Nowak
16.08.2016

Inwestowanie pieniędzy jest jedynym sposobem na ich pomnażanie bez żadnego wysiłku. Nie oznacza to oczywiście, że każda inwestycja przyniesie wielki zysk – w takie zapewnienia nie ma sensu wierzyć. Są inwestycje bezpieczne, na których można zarobić niewiele (ale jest to zarobek raczej pewny) oraz te ryzykowne, które jednych doprowadzają do fortuny, drugich natomiast spychają na skraj nędzy. Tak czy inaczej inwestować warto. Nie wierzysz? Oto 5 koronnych argumentów.

  1. Nie martwisz się inflacją – inflacja to największy wróg oszczędności, bo przez nią dzisiejsze 100 złotych za rok może być warte faktycznie np. 80 złotych. Dlatego mądrze jest chronić kapitał przed wpływem inflacji. Można to zrobić poprzez inwestycje. Wystarczy zwykła lokata, z której zysk nie będzie spektakularny, ale zagwarantuje przynajmniej, że środki nie stracą na wartości.
  2. Budujesz kapitał na przyszłość – jeśli ktoś liczy na to, że na emeryturze zadbają o niego dzieci, albo państwo (sic!), to podchodzi do życia w sposób bardzo naiwny. O przyszłość trzeba zadbać we własnym zakresie. Mądre, bezpieczne inwestycje pozwalają mieć nadzieję na „wesołe życie staruszka”.
  3. Zabezpieczasz się przed problemami finansowymi – inwestować należy wtedy, gdy ma się pieniądze, aby nie martwić się wtedy, gdy się tych pieniędzy mieć nie będzie. Masz świetną pracę i wysokie zarobki? Odkładaj część wypłaty i inwestuj zgromadzone środki, bo nie wiesz, czy za 5-10 lat nie dopadnie Cię choroba, która uniemożliwi Ci dalszą pracę.
  4. Budujesz majątek – którego wartość może się przydać w przyszłości, np. w sytuacji, gdy będziesz potrzebować kredytu hipotecznego. Dysponując np. działką budowlaną uzyskasz znacznie lepsze warunki kredytu, bo będzie to solidny wkład własny. Majątek możesz też kiedyś przekazać dzieciom i mieć pewność, że zapewniasz im komfortowy start w dorosłe życie.
  5. Uczysz się zarządzać finansami – a ta umiejętność jest w dzisiejszym świecie bezcenna. Pieniądz rządzi wszystkim i ten, kto go nie ma i nie potrafi się go dorobić, stoi na straconej pozycji. Ważne jest jednak także to, aby nauczyć się obracać pieniędzmi, dokonywać mądrych inwestycji, rozumieć terminy ekonomiczne. Dzięki temu staniesz się świadomym człowiekiem, który ma realny wpływ na swoje życie.

Pamiętaj, że inwestowanie musi być zawsze poprzedzone dokładną analizą ryzyka i oczekiwanych zysków. Nie ufaj zapewnieniom doradców, którzy obiecują złote góry. Wybierz bezpieczne, mniej efektowne, ale pewne inwestycje, na których nie zarobisz kokosów, ale też nie stracisz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie