Konto oszczędnościowe dla dziecka – jak wybrać i o czym pamiętać?

Maciej Piwowski
30.01.2017

Chyba rodzic chce, aby jego dziecko miało ułatwiony start w dorosłość. Dlatego rosnącą popularnością w naszym kraju cieszą się produkty bankowe umożliwiające gromadzenie kapitału dla pociechy. Świetnym wyborem wydaje się przede wszystkim konto oszczędnościowe dla dziecka, które nie dość, że pozwala odkładać pieniądze, to jeszcze w pewnym stopniu je pomnażać i chronić przed wpływem inflacji. Jak wybrać dobre konto i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Dedykowany rachunek

Konto oszczędnościowe dla dziecka przede wszystkim musi być rachunkiem przeznaczonym faktycznie dla pociechy. Większość banków ma takie rozwiązanie w swojej ofercie. Konto można założyć już po urodzeniu malucha, zarejestrować je na dziecko, a następnie regularnie odkładać na nim pieniądze.

Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z prawem dziecko nie będzie mieć dostępu do zgromadzonych środków przed ukończeniem 13. roku życia. Dopiero osoba uznana za małoletnią może uzyskać kartę płatniczą i dane do zarządzania pieniądzmi za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej oraz dyspozycję do dokonania wypłaty. Do tego momentu pełną władzę nad kontem ma wyłącznie rodzic lub opiekun prawny.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe dla dziecka?

Najważniejsze jest to, aby rachunek był porządnie oprocentowany. Nie ma oczywiście co liczyć na to, że pieniądze co roku będą przynosić duży zysk – zależy to bowiem przede wszystkim od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Jednak oprocentowanie powinno być na tyle wysokie, aby przynajmniej chronić kapitał przed wpływem inflacji, czyli spadkiem siły nabywczej pieniądza.

Rada

Wybierając konto oszczędnościowe warto zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Najkorzystniejsza dla klienta jest kapitalizacja dzienna.

Drugą ważną kwestią są koszty utrzymania rachunku. Najlepiej będzie znaleźć konto całkowicie darmowe, za którego utrzymanie rodzice nie będą musieli nic płacić. W tym miejscu należy jednak uważać na kruczki stosowane przez banki. Często jest bowiem tak, że konto, choć formalnie darmowe, wymaga ponoszenia opłat np. za dokonywanie przelewów czy każdą wypłatę ponad bezpłatny limit.

O czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim o regularności. Aby odczuć sens posiadania konta oszczędnościowego dla dziecka należy na nie wpłacać środki – im będzie ich więcej, tym wyższe będą odsetki. Konto warto traktować jako naturalne miejsce gromadzenia wszelkich wolnych środków, które mogą zostać przeznaczone na przyszłość pociechy. Regularne wpłacanie nawet drobnych kwot po latach przyniesienie spory kapitał, ułatwiający dziecku start w dorosłość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie