Na czym polega „czyszczenie BIK”?

Krzysztof Jagielski
24.04.2017

Dane zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej mają ogromne znaczenie dla każdego z nas. Od ich treści w dużej mierze zależy bowiem nasz zdolność kredytowa i wiarygodność finansowa. Zła historia w BIK to spory problem, zwłaszcza że nie da się jej tak po prostu wymazać. Są jednak firmy, które wmawiają, że jest inaczej i oferują tzw. „czyszczenie BIK”. Na czym ma to rzekomo polegać?

Czyszczenie BIK to naciąganie klientów

Firmy oferujące taką usługę tak naprawdę sprzedają iluzję. Zgodnie z prawem nie ma bowiem fizycznej możliwości usunięcia niewygodnych informacji na swój temat z BIK, ponieważ to nie BIK je tam wprowadza, ale banki i SKOK-i. Jeśli bank podał Biuru Informacji Kredytowej dane na temat nierzetelnego kredytobiorcy, który spóźnił się z płatnością raty, to BIK taką informację umieści i będzie ją przechowywać aż przez 5 lat!

Ważne!

Będzie tak wyłącznie wtedy, gdy opóźnienie w płatności wyniosło minimum 60 dni, a od wysłania pisma ponaglającego do klienta minęło co najmniej 30 dni. Bank musi umieć to udowodnić.

I właśnie tę furtkę najczęściej wykorzystują firmy oferujące „czyszczenie BIK”. Biorą one pieniądze (od 500 złotych za pojedynczy wpis) za to, że będą próbowały udowodnić, iż bank złamał procedury. Nie mogą bowiem usunąć samego wpisu.

Inną metodą działania firm jest występowanie do banków lub SKOK-ów z wnioskiem o skonsolidowanie długu klienta, co ułatwi mu spłatę zadłużenia, a tym samym skłoni bank do wystąpienia do BIK z wnioskiem o usunięcie negatywnej informacji o kliencie. Tak naprawdę jednak każdą z tych czynności można wykonać samodzielnie i nie trzeba za to nikomu płacić.

Usunąć nie można, ale można poprawić

Dane zgromadzone w BIK można oczywiście aktualizować i warto to zrobić, jeśli dostrzeżesz, że informacje na Twój temat są niepoprawne. Może to być np. błąd w numerze PESEL czy przekręcone nazwisko. W takiej sytuacji wystarczy wystąpić do Biura Informacji Kredytowej z wnioskiem o aktualizację danych.

Inną opcją wprowadzenia zmian w informacjach na swój temat zgromadzonych w BIK jest wystąpienie z wnioskiem o odwołanie zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Takie informacje są akurat korzystne dla klienta, ale nie każdy chce się nimi dzielić – po odwołaniu zgody banki i SKOK-i nie będą miały wyglądu w te dane.

Jak uzyskać wgląd w dane na swój temat zgromadzone w BIK? Każdy może to zrobić zupełnie bezpłatnie raz na 6 miesięcy. I naprawdę warto to robić, aby mieć pełną wiedzę o tym, jak naszą sytuację finansową oceniają banki. Jest to bezcenna wiedza w sytuacji starania się o kredyt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie