Pieniądz papierowy czy elektroniczny? Co zabrać na zagraniczne wakacje?

Maciej Piwowski
11.07.2016

Wakacje. Świetny czas, kiedy można nareszcie odpocząć i zapomnieć o codzienności. Choć nie do końca. Nie da się bowiem wygodnie podróżować bez pieniędzy. Ponieważ coraz więcej z nas wyjeżdża na zagraniczne wakacje, to standardowo w sieci pojawiają się pytania typu: zabrać gotówkę, a może płacić kartą? Spróbujemy poszukać odpowiedzi na to pytanie, głównie pod kątem opłacalności i bezpieczeństwa.

Czy warto płacić gotówką podczas zagranicznych wakacji?

Gotówka ma jedną, kluczową zaletę: każdy ją lubi. Nie będzie więc problemu, aby zapłacić nią w każdym zakątku świata. Oczywiście po wymianie złotówek, euro czy dolarów na lokalną walutę. I to jest właśnie spory problem z ekonomicznego punktu widzenia. Wymiana wiąże się z poniesieniem opłaty w kantorze – tym wyższej, im niższa jest wartość złotówki na światowych rynkach. Do tego dochodzi jeszcze marża kantoru.

Zalety gotówki:

  • Powszechnie akceptowana, nawet w bardzo małych miejscowościach, gdzie nie słyszeli o Internecie
  • Łatwa kontrola nad wydatkami
  • Brak ryzyka pobrania prowizji za płacenie kartą
  • Brak opłaty za przewalutowanie (poza marżą kantoru)

Wady gotówki:

  • Ryzyko kradzieży – utraconej gotówki nie można zablokować, zwykle przepada
  • Potencjalne zagrożenie napadem – przestępcy widząc, że płacimy gotówką, mogą chcieć to wykorzystać
  • Kłopotliwe noszenie przy sobie większej ilości pieniędzy – szczególnie w krajach, które nie przeszły denominacji i np. 100 euro w lokalnej walucie ma postać góry banknotów

Czy warto płacić kartą podczas wakacji za granicą?

To trudne pytanie, bo wiele zależy od tego, do jakiego kraju się udajesz, w jakiej walucie będzie pobierana zapłata oraz w jakiej walucie jest rozliczana karta. To ważne, ponieważ największym zagrożeniem dla wakacyjnego budżetu jest tzw. podwójne przewalutowanie.

Przykład

Pomyśl, że jedziesz do Indonezji. Lokalna waluta to rupie indonezyjskie. Płacisz tam kartą Mastercard, która jest rozliczana w euro. W tej sytuacji bank najpierw przeliczy rupie na euro (pierwsze przewalutowanie), a dopiero później z euro na złotówki (drugie przewalutowanie). Płacisz więc bankowi podwójnie, a mogą to być spore sumy.

Jeśli jednak wybierasz się do kraju, w którym obowiązuje waluta rozliczeniowa Twojej karty (euro lub dolary), to płacenie kartą może być naprawdę opłacalne, a na pewno wygodne. Przewalutowanie zwykle nie różni się bardzo cenowo od ofert kantorów, są to kwestie kilku-kilkunastu złotych, w zależności od wydanej kwoty.

Zalety płacenia kartą:

  • Bezpieczeństwo – jeśli stracisz kartę, wystarczy ją zablokować w banku i będzie ona bezużyteczna
  • Wygoda – brak konieczności noszenia przy sobie gotówki, cieńszy portfel
  • Brak konieczności szukania kantorów
  • W większości popularnych miejsc na świecie można bez problemu zapłacić kartą, a w razie czego na pewno znajdzie się gdzieś bankomat

Wady płacenia kartą

  • Wciąż duże ryzyko, że nie uda się jej użyć w wielu miejscach świata
  • Gdy stracimy kartę na wakacjach zostajemy bez pieniędzy
  • Ryzyko podwójnego przewalutowania, które podważa ekonomiczny sens płacenia kartą w egzotycznych krajach

Na które rozwiązanie warto się zatem zdecydować? To zależy od tego, do jakiego kraju się wybierasz, na jak długo i w jakiej walucie rozliczeniowej jest prowadzona Twoja karta płatnicza. Jeśli nie boisz się nosić przy sobie gotówki – postaw na nią, bo daje jednak więcej możliwości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie