Prywatne ubezpieczenia medyczne – jak wybrać pakiet dla siebie?

Mateusz Nowak
20.07.2017

2,5 miesiąca – tyle średnio czeka się w Polsce na wizytę u lekarza specjalisty. W przypadku kardiologa jest to aż 7,1 miesiąca, endokrynologa 9,8 miesiąca, a ortodonty niemal równy rok! Nie dziwi zatem, że coraz więcej Polaków decyduje się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia medycznego, czy to samodzielnie, czy korzystając z oferty grupowej w zakładzie pracy. Pytanie tylko, jak wybrać odpowiedni pakiet dla siebie, żeby nie przepłacić?

Jakie świadczenia mogą wchodzić w skład pakietu medycznego?

Wszystko zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela, czasami także od promocji. Zawsze jednak w pakiecie znajdą się:

  • podstawowa opieka medyczna – czyli wizyty u lekarza rodzinnego, internisty, pediatry oraz szczepienia,
  • wizyty u lekarzy specjalistów – ich liczba zależy od jakości pakietu medycznego,
  • podstawowe badania obrazowe – USG, RTG, w drogich pakietach także rezonans magnetyczny i tomograf,
  • podstawowe badania ambulatoryjne – badanie moczu, badanie krwi, cytologia,
  • zabiegi – ich lista jest uzależniona od jakości pakietu, może się na niej znaleźć np. usunięcie wyrostka robaczkowego,
  • przeglądy dentystyczne – w bardzo drogich pakietach można również mieć ograniczoną liczbę zabiegów dentystycznych.

W przypadku prywatnych ubezpieczeń medycznych obowiązuje prosta zasada: im droższa polisa, tym szerszy i lepszy pakiet medyczny. Dlatego przed zawarciem jakiejkolwiek umowy trzeba bardzo dokładnie przestudiować ofertę ubezpieczyciela, aby nie okazało się, że w zamian za niską kwotę tak naprawdę nie otrzymujemy znaczącego komfortu w stosunku do korzystania z państwowej służby zdrowia.

Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet medyczny?

Przede wszystkim trzeba określić swoje REALNE potrzeby. Czasami jest tak, że osoby dobrze zarabiające wykupują najdroższe pakiety medyczne, z których nie korzystają nawet w ułamku. Z drugiej strony, jak już wspomnieliśmy, te najtańsze oferty są tak ograniczone, że ich wykupienie może być w gruncie rzeczy pozbawione sensu, szczególnie jeśli wiązałoby się z odczuwalnym obciążeniem domowego budżetu.

Jeśli po długim zastanowieniu zapadła decyzja o wykupieniu ubezpieczenia medycznego, pozostało jeszcze wybranie odpowiedniego pakietu. Aby ułatwić sobie zadanie trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami, czyli:

  • Wiekiem – ma wpływ nie tylko na potencjalne ryzyko wystąpienia różnych chorób, ale także na koszt ubezpieczenia. Może się również okazać, że ubezpieczyciel odmówi zawarcia polisy z uwagi na podeszły wiek klienta,
  • Stanem zdrowia – warto poszukać takiego pakietu, w którym znajdą się świadczenia odpowiadające przewlekłym lub najbardziej prawdopodobnym schorzeniom, jakie mogą dotknąć ubezpieczonego (np. zawał, udar, cukrzyca),
  • Posiadanie dzieci – to oczywiste, że rodzice powinni wybrać pakiet obejmujący świadczenia dla pociech,
  • Miejscem zamieszkania – czy jest sens wykupywać pakiet ze świadczeniami, z których można skorzystać w odległości 100 kilometrów od domu, bo dopiero tam znajduje się placówka współpracująca z ubezpieczycielem?

Pamiętaj również, że żaden prywatny pakiet medyczny nie zastąpi w 100% opieki państwowej służby zdrowia, przede wszystkim w zakresie hospitalizacji i poważnych operacji. Dlatego nigdy nie rezygnuj z ubezpieczenia w NFZ.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie