Szkoda całkowita z OC sprawcy

Mariusz Siwko
17.03.2017

Kiedy dochodzi do kolizji albo wypadku drogowego, pojawia się − często problematyczna − kwestia odszkodowania. Jeżeli zakład ubezpieczeń uzna, że samochód poszkodowanego nie może zostać doprowadzony do stanu pozwalającego na jego bezpieczne użytkowanie lub ewentualna naprawa jest nieopłacalna, wtedy wypłacone zostaje odszkodowanie z tytułu szkody całkowitej z OC sprawcy. Co to oznacza i na co może liczyć właściciel zniszczonego auta?

Czym jest szkoda całkowita z OC sprawcy?

Jeżeli w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia na drodze samochód zostaje tak bardzo zniszczony, że jego naprawa poniosłaby za sobą koszty przewyższające jego wartość w chwili wypadku – wtedy uznaje się, że była to szkoda całkowita. Oczywiście, ma to uzasadnienie jedynie wtedy, kiedy właścicielem uszkodzonego samochodu nie jest osoba, która doprowadziła do zdarzenia.

Zanim jednak towarzystwo ubezpieczeniowe zakończy w ten sposób sprawę, musi ono dostarczyć poszkodowanemu uzasadnienie decyzji o uznaniu szkody za całkowitą. Przedstawiony kosztorys powinien zawierać informacje dotyczące tego, ile wynosiła wartość samochodu w momencie zderzenia i ile kosztowałaby likwidacja szkody. Właściciel zniszczonego pojazdu ma też prawo wiedzieć, w jaki sposób ustalono wartość pojazdu po zdarzeniu na drodze.

Likwidacja szkody – ile powinno wynosić odszkodowanie?

Suma odszkodowania jest otrzymywana za pomocą prostego obliczenia. Powstaje w wyniku odjęcia wartości uszkodzonego pojazdu od jego wartości w stanie bezpośrednio sprzed wypadku albo kolizji. Może się zdarzyć, że szkoda komunikacyjna spowoduje, iż samochód zostanie uznany za zupełnie bezwartościowy – wtedy odszkodowanie powinno wynosić dokładnie tyle, ile auto było warte w dniu, w którym doszło do incydentu na drodze.

Jeżeli jednak ubezpieczyciel uzna, że za wrak można jednak uzyskać jakieś środki pieniężne, najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż zniszczonego pojazdu. Jeśli właściciel nie dostanie w zamian sumy określonej przez towarzystwo ubezpieczeniowe, ma prawo odwołać się od jego decyzji.

Komu powierzyć sprawę odszkodowawczą?

Istnieją kancelarie, które specjalizują się w tego typu sprawach, i kiedy stwierdzona zostaje szkoda całkowita z OC – warto się do nich zgłosić o pomoc w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wysokości odszkodowania.

Należy pamiętać, że zakwalifikowanie szkody jako całkowitej wiąże się z uznaniem naprawy za zupełnie nieekonomiczną. Oznacza to też, że uszkodzenie jest na tyle poważne, iż nie da się go w pełni usunąć i jednocześnie zagwarantować, że pojazd będzie całkowicie sprawny. Poza tym, każda szkoda komunikacyjna wymaga dokładnych obliczeń, bo tylko wtedy poszkodowany będzie mógł otrzymać sprawiedliwe odszkodowanie za poniesione straty. Warto poświęcić chwilę na dokładną analizę dokumentów otrzymanych od ubezpieczyciela i upewnić się, że przedstawiona kwota odszkodowania została określona prawidłowo.

Na stronie http://szkodyrzeczowe.pl/szkoda-calkowita-z-oc-sprawcy/ dostępne są szczegółowe informacje dotyczące szkody całkowitej wypłacanej z OC sprawcy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie