Jak uchronić się przed bardzo złymi grami?

Marek Szydełko
10.01.2018

Gry komputerowe to obecnie ogromny przemysł, który każdego roku wypuszcza na rynek setki tytułów. Co oczywiste, muszą się wśród nich znaleźć tzw. crapy, czyli gry złe, bardzo złe i fatalne. Takie, o których trzeba jak najszybciej zapomnieć i ostrzegać przed nimi innych graczy. Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia i zanim zdążą poznać opinie innych, wydają sporo pieniędzy na produkt mocno wątpliwej jakości. Czy można się przed tym jakoś uchronić? Tak, są na to konkretne sposoby.

Zagraj w demo

Choć wydawcy gier coraz rzadziej udostępniają dema swoich produkcji, to nadal gracze mają możliwość zapoznania się z zalążkiem fabuły jeszcze przed premierą lub krótko po niej. Pierwszą opcją jest zagrania w tzw. otwartą betę – taką możliwość udostępniają najczęściej wydawcy gier nastawionych na rozgrywkę sieciową. Drugą – poczekanie na tzw. free-weekend, podczas którego gra jest dostępna na najważniejszych platformach (Steam, Origin, Xbox i PS4). Wystarczy poświęcić kilka lub kilkanaście godzin (i trochę miejsca na dysku), aby przekonać się, czy dana gra jest warta wydania na nią pieniędzy.

Nie kupuj gry w dniu premiery

Nie warto tego robić z kilku powodów, a najważniejszym jest brak gwarancji co do jakości produkcji. Czasy są takie, że gracze nie powinni ufać nawet uznanym markom. Kultowa seria „Far Cry” wyraźnie zacięła się na czwartej odsłonie, nie wspominając już o średnio udanym „Primal”. Dlatego kupowanie gry w ciemno ze względu na sentyment do marki, jest złym pomysłem.

Poza tym w dobie Internetu już po kilku godzinach od premiery można znaleźć wiele recenzji danej gry, jak również zapoznać się z opiniami innych graczy. Przewaga pozytywnych głosów jest dostateczną rekomendacją za tym, by kupić dany tytuł bez wielkiego ryzyka.

Kupuj gry w oficjalnych sklepach

Jeśli jesteś graczem pecetowym, jakaś gra wpadła Ci w oko, ale nie masz pewności, czy przypadnie Ci do gustu, kup ją na Steam. Owszem, przepłacisz, ale jednocześnie zyskasz prawo do zwrócenia gry w ciągu 14 dni (obowiązuje limit „przegranych” godzin). Pieniądze wrócą na Twoje konto i będziesz mógł je wydać na coś lepszego. Ten program giganta rynku platform dla graczy cieszy się bardzo dużą popularnością.

Grasz na konsoli? Jeśli jest to Xbox, to także masz szansę zareklamować nieudaną grę, jeśli kupiłeś ją za pośrednictwem oficjalnego sklepu Microsoftu. Support tej firmy jest znany z proklienckiego podejścia, dlatego możesz spróbować zwrócić grę, która okazała się być tandetnym crapem – zrób to w ciągu 2 tygodni od zakupu i pod warunkiem, że nie przeszedłeś znacznej części fabuły. Właściciele PlayStation także mogą spróbować coś ugrać u supportu Sony.

Najskuteczniejszą ochroną przed crapami jest cierpliwość. Obecnie naprawdę nie opłaca się zamawiać gry przed premierą czy kupować jej w dniu wyjścia na rynek. Lepiej poczekać, aby nie stracić niemałych przecież pieniędzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie