UBYTKI SŁUCHU U POLICJANTÓW I MYŚLIWYCH

Mateusz Nowak
02.06.2015

Huk wystrzałów z pistoletu stwarza zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania słuchu.
Odgłosy strzałów z broni palnej sięgają 132-165dB, stanowią zatem ogromne niebezpieczeństwo dla słuchu.

Badania przeprowadzone w Polsce i obejmujące grupy 18 myśliwych i 28 policjantów pokazały, iż 72,2% myśliwych cierpi z powodu znacznej utraty słuchu. Tylko 11,1% nie ma żadnych problemów ze słuchem, a pozostałe 16,7% posiada prawidłową funkcję słuchu tylko w uchu znajdującym się dalej od lufy.
Myśliwi nigdy nie używali zabezpieczeń mogących ochronić ich uszy podczas polowań. Policjanci natomiast zawsze nosili odpowiednie zabezpieczenia podczas treningów strzelania, i co za tym idzie żaden z nich nie cierpiał z powodu utraty słuchu w stopniu pozwalającym na pomiar.
Średnia wieku obu grup wynosiła odpowiednio 46,2 i 25,2 lat.

Słuch obu grup został również zbadany i porównany w pojedynczym eksperymencie: przed i po serii próbnych wystrzałów. Zmiany w zdolności słyszenia zaobserwowano u myśliwych, a nie u policjantów. Ci ostatni używali zabezpieczeń podczas wszystkich wystrzałów.

Eksperyment ten dowodzi, iż nawet krótkotrwale wystawianie się na hałas wywołany strzałami z broni palnej może doprowadzić do przejściowego uszkodzenia słuchu i uczynić ucho bardziej podatnym na późniejsze szkodliwe zmiany.

Optymistycznym wnioskiem płynącym z badania było potwierdzenie skuteczności noszenia zabezpieczeń na uszy w celu ochrony słuchu. Jest to wysoce zalecane w przypadku używania broni palnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie