Jak kontaktować się z firmą pożyczkową?

Mariusz Siwko
26.07.2017

W ciągłym ruchu, wciąż zabiegani, niemający czasu na nic. Tak zazwyczaj wygląda nasze życie. Nawet na emeryturze nie cieszymy się nadmiarem wolnych chwil, bo ich większość poświęcamy wnukom lub spędzamy w kolejkach do lekarzy. Dlatego dobrze wiedzieć co, jak i kiedy możemy załatwić na odległość, by zyskać czas, ale też nie narazić się na niepotrzebne kłopoty. Szczególnie jeśli w grę wchodzą pieniądze.

Z wizytą w okienku

Oczywiście nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem. W każdej sprawie, związanej z planowaną lub już posiadaną pożyczką, możemy udać się z wizytą do oddziału banku lub firmy pożyczkowej. Dawno minęły już czasy nieprzyjemnych i opryskliwych pań w okienkach. Dziś pracownicy banków i podobnych instytucji finansowych dbają o dobry kontakt z klientem. Do tego stopnia, że w wielu miejscach można nawet napić się kawy!

Spotkanie z pożyczkodawcą

Przed każdą wizytą w oddziale warto się przygotować. Warto przejrzeć internetowe serwisy, np. takie jak portal pozyczkowydoradca.pl, zasięgnąć podstawowych informacji na temat ofert i rozeznać się, o co warto zapytać już podczas spotkania z doradcą. Najlepiej zapisać sobie wszystkie pytania na kartce. W ten sposób nic nie umknie pamięci, będziemy czuć się dobrze poinformowani i nie będzie trzeba wracać jeśli coś nam się nagle przypomni lub najdą nas kolejne wątpliwości. Co również ważne – pamiętajmy, że konsultant w oddziale ma obowiązek poświęcić nam tyle czasu, ile potrzebujemy, więc w żadnym wypadku nie powinniśmy obawiać się, że mamy za dużo pytań (lub co gorsza, że są one głupie!), że przebywamy tam już za długo i zajmujemy za dużo czasu. Nie powinniśmy się także stresować tym, że za nami ustawiło się w kolejce kilka kolejnych osób. Przede wszystkim myślmy o tym, że chodzi o nasze pieniądze i o naszą finansową przyszłość.

Telefon (prawie) zaufania

Bywają sytuacje, w których wizyta w placówce jest niemożliwa lub przynajmniej bardzo trudna. Wielu z nas pracuje w podobnych godzinach, co godziny otwarcia, mamy wiele innych obowiązków, czasem także chorujemy. Na szczęście z każdą sprawą można zadzwonić na infolinię banku lub firmy pożyczkowej. Taka forma jest najprostsza i najszybsza, szczególnie jeśli dotyczy tylko uzyskania jakiejś informacji lub rozwiązania drobnego problemu. Infolinię obsługują przeszkoleni przez dany bank konsultanci, a więc doskonale zaznajomieni z warunkami jego oferty i produktów. W razie wątpliwości mogą nas przełączyć do innego działu. Rozmowy z konsultantem pracującym na infolinii zazwyczaj są rejestrowane i dzięki temu, w razie ewentualnych kwestii spornych mamy możliwość odtworzenia nagrań i przypomnienia rozmowy. Taka forma kontaktu zaś przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który poświęcilibyśmy na wizytę w oddziale. Nawet jeśli nieraz naprawdę długo czekamy na połączenie z konsultantem.

Czarno na białym

Istnieją jednak sytuację, w których dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy kontaktować się z udzielającym nam pożyczki za pomocą listów lub przynajmniej drogą mailową. Do takich sytuacji zaliczają się sprawy dotyczące naszego zadłużenia, szczególnie jeśli mamy problem z jego spłatą. Jeśli wydaje nam się lub jesteśmy pewni, że jakieś opłaty zostały nam błędnie naliczone lub coś zostało niewłaściwie przedstawione lub jeśli musimy poprosić o przedłużenie terminu spłaty. Umowy także powinny mieć formę pisemną. Ustne ustalenia łatwo podważyć, dlatego ważne by potwierdzić je na papierze. Łatwiej się też wtedy odnieść do konkretnego punktu umowy czy fragmentu korespondencji. Czasem - jak w przypadku wyjaśnienia niektórych wątpliwości - można i wystarczy kontaktować się z bankiem lub firmą pożyczkową drogą elektroniczną. Szczególnie jeśli w rozmowie telefonicznej nie jesteśmy pewni czy dobrze zrozumieliśmy jakieś zagadnienie lub chcemy na spokojnie zapoznać się z ofertą, można poprosić o przesłanie ich mailem. W sprawach poważnych z kolei wymagana jest forma pisemna, a korespondencję najlepiej wysyłać pocztą listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie