Klauzule niedozwolone w umowach kredytowych – nie daj się nabić w butelkę!

Maciej Piwowski
29.05.2017

Banki z założenia są instytucjami mającymi ogromną przewagę nad klientami. To one dyktują warunki udzielania kredytów (oczywiście w wytyczonych przez Komisję Nadzoru Finansowego granicach), to one decydują, czy klient dostanie kredyt, czy też będzie musiał poszukać innego sposobu na zdobycie pieniędzy. To jednak wcale nie oznacza, że banki mogą robić wszystko, co im się rzewnie podoba. Przeczytaj o klauzulach niedozwolonych w umowach kredytowych i nigdy nie zgadzaj się na takie zapisy!

Czym właściwie są klauzule niedozwolone w umowach kredytowych?

Klauzule niedozwolone to wszelkie warunki narzucone przez bank, które są niezgodne z prawem i działają na niekorzyść klienta. Ich listę regularnie aktualizuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK bada skargi wniesione przez klientów banków, którzy skarżą się na bezprawne działania instytucji i często mają rację.

UOKiK przydziela klauzulom niedozwolonym numery urzędowe i oficjalnie zakazuje bankom ich stosowania, pod groźbą nałożenia gigantycznej kary finansowej. Banki oczywiście się do tego stosują, jednak często szukają innych, legalnych sposobów na to, aby zmusić klientów do zgodzenia się na niekorzystne dla nich zapisy w umowach. Może to być np. obietnica obniżenia marży kredytowej.

Najważniejsze klauzule niedozwolone

W umowach kredytowych można znaleźć wiele kontrowersyjnych zapisów, które zwykle są kompletnie niezrozumiałe dla klientów. Dzięki interwencjom UOKiK części z nich udało się oficjalnie zakazać. Banki nie mają więc prawa stosować tych klauzul niedozwolonych:

  • Zmuszanie klienta do wybrania usług dodatkowych – bank nie może uzależniać decyzji o przyznaniu kredytu od tego, czy klient zdecyduje się jednocześnie zawrzeć umowę na prowadzenie rachunku, posiadanie karty kredytowej czy wykupienie polisy we wskazanej firmie ubezpieczeniowej. Banki wymuszają to jednak w inny sposób – po prostu kuszą lepszymi warunkami udzielenia kredytu.
  • Kumulowanie kosztów egzekucyjnych – klauzulą niedozwoloną jest zapis mówiący o tym, że bank może w dowolny sposób naliczać koszty egzekucyjne, np. jednocześnie obciążać klienta kosztem monitu listownego, telefonicznego i osobistego (wyjazd interwencyjny).
  • Grożenie wypowiedzeniem umowy z powodu złej sytuacji finansowej klienta – bank nie może wprost straszyć klienta wypowiedzeniem umowy w sytuacji, gdy np. istnieje zagrożenie niespłacenia raty lub całości zadłużenia. Bank jest stroną w tej relacji i nie może obiektywnie ocenić sytuacji finansowej klienta.
  • Obciążanie klienta kosztami działalności banku – bankowi nie wolno obligować klienta do ponoszenia przez niego kosztów normalnej działalności instytucji, a więc np. kosztu wysłania wypowiedzenia umowy.

Jeśli w Twojej umowie kredytowej znajdują się takie niekorzystne zapisy, poproś o interwencję rzecznika praw konsumentów lub zwróć się bezpośrednio do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie