Trzy etapy analizy wniosku o kredyt hipoteczny

Jerzy Biernacki
10.04.2018

Analiza wniosku kredytowego to bardzo złożony proces. Jest to główny powód, dla którego na decyzję trzeba czasami dość długo poczekać. We wszystkich bankach procedura wygląda podobnie i składa się z trzech podstawowych etapów. Dowiedz się, w jaki sposób bank analizuje Twój wniosek o kredyt hipoteczny.

Analiza osobisto-finansowa

Na tym etapie bank sprawdza przede wszystkim tzw. zdolność kredytową klienta. Pod uwagę są brane informacje zamieszczone w bazach kredytowych, jak BIK oraz bazach gospodarczych, jak KRD czy InfoMonitor. Analizowana jest też sytuacja prawna wnioskodawcy oraz zgodność danych zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.

Ciekawostką jest fakt, że banki coraz częściej sięgają po niestandardowe metody analizy osobisto-finansowej. Wykorzystują do tego chociażby media społecznościowe. Można się z nich dowiedzieć, czy wnioskodawca nie zataił np. faktu posiadania dzieci lub nie podrobił dokumentów poświadczających, że jest zatrudniony w danej firmie.

Analiza transakcji

Bank bardzo dokładnie sprawdza, czy wszystkie dokumenty dostarczone przez klienta są zgodne z obowiązującym prawem oraz wewnętrznymi przepisami instytucji. Analizowana jest sytuacja prawna nieruchomości, której zakup ma zostać sfinansowany z kredytu hipotecznego.

Bank sprawdza również, czy sam wnioskodawca ma wszelkie prawa do tego, by starać się o kredyt (a więc czy np. nie jest poszukiwany przez policję, czy nie ciąży na nim wyrok za ciężkie przestępstwo itd.).

Analiza nieruchomości

Jest to bardzo ważny etap, ponieważ bank we własnym zakresie musi ustalić zarówno wartość nieruchomości, jak i jej stan techniczny. Nie wystarczy tutaj przedłożenie umowy przedwstępnej, w której jest już podana cena nabycia. Bank na pewno zleci wykonanie wyceny nieruchomości.

Nie wszyscy wiedzą, że banki nie finansują zakupu dowolnej nieruchomości. Zrujnowane mieszkanie w obskurnej dzielnicy, dom bez bieżącej wody czy kanalizacji/szamba, działka w środku lasu, grunt znajdujący się na terenach zalewowych – takie nieruchomości nie są atrakcyjne z perspektywy banku i nie mogą stanowić solidnego zabezpieczenia kredytu. Dlatego wynik analizy będzie negatywny, co będzie skutkować odmową udzielenia finansowania.

Jeśli kredyt ma sfinansować budowę domu systemem gospodarczym, to bank na pewno przeanalizuje przedstawiony kosztorys. Chodzi tutaj o to, aby nie udzielać kredytu ponad faktyczne potrzeby wnioskodawcy lub takiego, który nie pozwoli w całości pokryć kosztu budowy.

Na koniec należy pamiętać, że aby wniosek kredytowy został zaakceptowany, wynik każdej z tych trzech analiz musi być pozytywny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie