Żyć oszczędnie czy rozrzutnie? A może istnieje złoty środek?

Maciej Piwowski
15.05.2018

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, w jaki sposób dysponujesz swoimi pieniędzmi? Czy starcza Ci do końca miesiąca i możesz wręcz poszczycić się dużymi oszczędnościami, czy raczej należysz do tych osób, które bez namysłu wydają wszystko, co mają? Problem z wypośrodkowaniem swoich potrzeb i racjonalnym zarządzaniem pieniędzmi ma bardzo wiele osób. Dzięki naszym poradom być może uda Ci się podejść do budżetu domowego w mądry sposób.

Określ swoje życiowe priorytety

Wszystkiego w życiu posiadać się nie da. Zazwyczaj trzeba wybierać i wcale nie musi być to postrzegane jako aspekt negatywny. W końcu każdy z nas w mniejszym czy większym stopniu ukierunkowuje swoje życie, ma swoje cele i priorytety. Podczas gdy jeden pragnie żyć w wynajmowanym mieszkaniu i zamiast - spłacać comiesięczną ratę kredytu – cieszyć się chwilą, często jadać na mieście, chodzić na koncerty, wyjeżdżać na wypoczynek, inny woli zaoszczędzić na codziennych wydatkach, ugotować w domu, a koncert obejrzeć za darmo w streamingu na ekranie komputera. Tak, jak różne są nasze potrzeby, tak różne są sposoby dysponowania gotówką. Ważne, aby określić, co jest dla nas w życiu ważne i w pierwszej kolejności wybierać te dobra i usługi, dzięki którym czujemy się szczęśliwsi.

Poluj na promocje i okazje

To, że warto określać priorytety i cele, na które wydamy nasze ciężko zarobione pieniądze, wcale nie oznacza, że powinniśmy przepłacać na produktach i usługach. Korzystajmy z promocji, jakie oferują nam sklepy spożywcze, odzieżowe, kina, punkty fryzjerskie i kosmetyczne. Jeśli dużo czytamy i co miesiąc kupujemy wiele książek, poczekajmy do promocji 2 w cenie 1 i dajmy sobie szansę na zaoszczędzenie kilku złotych. W ten sposób zostaną nam pieniądze na kawę na mieście bądź na kolejną książkę w przyszłym miesiącu.

Oszczędzaj na tych rzeczach, na których Ci nie zależy lub zależy mniej

Jeśli nie zwracasz zbytnio uwagi na markę produktów, które nosisz, możesz korzystać z posezonowych wyprzedaży i promocji, aby nabyć ubrania, które potem staną się podstawą Twojej codziennej garderoby. W zależności od determinacji i szczęścia możesz zaoszczędzić nawet 70% na ubraniach. Z kolei jeśli nie czujesz presji, aby posiadać drogie auto z salonu, nie kupuj go tylko dlatego, że wszyscy Twoi koledzy z pracy jeżdżą właśnie takimi. Kup używane lub sprowadź je z zagranicy i skup się na jego funkcjonalności.

Kochasz czytać książki, ale nie masz odruchu posiadania ich na własność? Korzystaj z miejskich bibliotek, a za zaoszczędzone pieniądze kup sobie coś innego. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na to, co tak naprawdę Cię satysfakcjonuje i przynosi prawdziwą radość, na przykład w podróż do ciekawego miejsca, grę na instrumencie czy kurs spadochroniarstwa. Przykłady tego typu skupienia na celu można by mnożyć w nieskończoność.

Pożyczaj rozsądnie i zawsze sprawdzaj RRSO

Czasem każdemu z nas zdarza się pożyczyć pieniądze. Gorszy okres w firmie, awaria sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania, chęć podniesienia kwalifikacji poprzez płatne kursy – potrzeb może być wiele. W takich sytuacjach posiłkowanie się pożyczonymi pieniędzmi w celu poprawy sytuacji zawodowej czy standardu życia nie jest niczym złym. Trzeba jedynie pamiętać, że każdą pożyczoną złotówkę będziemy musieli oddać – i to w dodatku z nawiązką. Dobrze, jeśli tej nawiązki będzie jak najmniej. Z tego właśnie powodu należy zawsze porównywać RRSO – wskaźnik mówiący o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania pożyczki, dzięki któremu możemy łatwo porównywać oferty w różnych bankach i placówkach para bankowych.

Od kilku lat na rynku usług finansowych bardzo popularna stała się szybka pożyczka. Ich główną i niezaprzeczalną zaletą jest między innymi to, że można je uzyskać niemalże „od ręki”. Decyzja o przydzieleniu gotówki przychodzi zazwyczaj w 15 minut. Jest szybka, nie wymaga żyrantów, zaświadczeń i tłumaczenia się komukolwiek z potrzeby podjęcia pieniędzy. Jest prosta i wygodna.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie