Co pić w czasie upałów? Czym najlepiej nawadniać organizm?

Wiele osób bardzo źle znosi upały. Jednak nawet ci, którzy są fanami wysokich temperatur, mogą paść ich ofiarą. W takich warunkach wystarczy chwila, aby doszło do odwodnienia organizmu, co może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby w okresie upałów dużo pić. Pytanie tylko – co? Przeczytaj nasz poradnik.

Woda

To niby oczywiste, ale warto wiedzieć, że nie każda woda w równym stopniu nawilży organizm w upalne dni. Człowiek pocąc się traci nie tylko elektrolity, ale przede wszystkim potas, sód i chlor – wcale nie magnes i wapń, jak się potocznie uważa. Dlatego w gorące dni najlepiej jest pić wodę wysokozmineralizowaną, która zawiera dużo wymienionych składników mineralnych.

Pamiętaj

W okresie upałów picie wody źródlanej, czyli o niskiej zawartości minerałów, może wręcz spowodować szybsze odwodnienie organizmu!

Dobrym pomysłem będzie także dodanie do wody odrobiny soku z cytryny lub choćby zwykłej soli, co pozwoli szybko uzupełnić niedobory sodu.

Miętowa herbata

Każdy kto był w krajach arabskich na pewno zachodził w głowę, jak to możliwe, że tubylcy w okresie największych upałów spokojnie popijają sobie gorącą herbatkę? c, którą Arabowie zawsze dodają do herbaty w gorące dni. Mięta daje wrażenie schłodzenia organizmu, działa też orzeźwiająco. Dlatego jeśli męczy Cię upał, to nie wahaj się zaparzyć sobie miętowej herbaty, nawet w południe.

Sok z pomidorów

Pomidory są bardzo bogatym źródłem potasu, czyli minerału, który błyskawicznie jest wydalany z organizmu wraz z potem. Dlatego właśnie lekarze zalecają picie dużych ilości soku pomidorowego, nie tylko w okresie upałów, ale przez cały rok.

Sposób

Jeśli nie przepadasz za sokiem z pomidorów, możesz go zastąpić gazpacho, czyli słynna hiszpańską zupą pomidorową podawaną na zimno. Znakomicie orzeźwia!

Czego nie pić?

W czasie upałów należy konsekwentnie unikać niektórych napojów. Listę otwiera alkohol, który choć w większości składa się z wody, to przynosi odwrotny skutek i błyskawicznie odwadnia organizm.

Unikaj także napojów słodzonych i gazowanych, także soków w kartonach, ponieważ cukier powoduje gwałtowny wzrost pragnienia, co z kolei przyczynia się do obfitego pocenia i częstszego oddawania moczu, a więc usuwania z organizmu elektrolitów i minerałów. Z tego samego powodu w upalne dni ogranicz picie kawy.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.