Czy wiesz, że możesz przedawkować… wodę?

Mariusz Siwko
02.01.2018

Każdy wie, że aby zapewnić swojemu organizmowi optymalne warunki do pracy, niezbędne jest jego nawadnianie. Ludzkie ciało w większości składa się z wody, dlatego codziennie należy przyjmować duże ilości płynów, by nie doprowadzić do odwodnienia. Jednak nawet w piciu wody trzeba mieć umiar. Okazuje się, że wodę można przedawkować i w ten sposób narazić się na poważne problemy zdrowotne.

Przewodnienie hipotoniczne

Jest to termin, który doskonale znają profesjonalni sportowcy. Przewodnienie następuje w momencie, gdy organizmowi dostarczono zbyt dużo wody, z której zagospodarowaniem nie radzą sobie nerki. Wówczas następuje drastyczny spadek poziomu jonów sodu, co prowadzi do efektu puchnięcia komórek. Jeśli stan ten będzie trwać dłużej, konsekwencją może być nawet obrzęk mózgu i śmierć. Dlatego zawodowcy uczą się rozsądnego przyjmowania płynów i sięgają nie tylko po wodę, ale też napoje izotoniczne – lepiej gaszące pragnienie w mniejszych dawkach.

Do tzw. zatrucia wodnego może się doprowadzić każdy z nas. Paradoksalnie rzadko dochodzi do tego w czasie upałów, bo wówczas organizm intensywnie wydala wodę w postaci potu. Przewodnienie przytrafia się natomiast osobom, które np. chcą szybko schudnąć i zastępują posiłki wodą, by w ten sposób oszukać uczucie głodu.

Typowe objawy przewodnienia to:

  • Nudności
  • Zawroty głowy
  • Opuchlizna, szczególnie kończyn
  • Osłabienie
  • Bóle głowy
  • Zaburzenia świadomości

Jeśli nie zareaguje się w porę na te objawy, może nastąpić przejście w stan śpiączki.

Pij wodę z umiarem

Wody nie należy pić ani za mało, ani za dużo. Najlepiej kierować się tutaj zaleceniami lekarzy, którzy podają, że dobową normą dla dorosłego mężczyzny jest około 3,5-3,7 litra, a dla kobiety 2,5-2,7 litra. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, możesz zwiększyć tę dawkę o około 0,7 litra.

Pamiętaj, że najlepsza dla organizmu jest zwykła woda, bez nadmiaru dodatków mineralizujących (a tym bardziej nie smakowa!). Tak zwane wody zdrowotne mogą spożywać jedynie osoby… zdrowe (co za paradoks, prawda?) – nie są one zalecane dla ludzi chorujących na nadciśnienie czy sercowców, głównie ze względu na wysoką zawartość sodu.

Woda jest nam niezbędna do życia, ale jak wszystko inne, w nadmiarze może być szkodliwa. Pamiętaj o tym, zanim otworzysz kolejną butelkę i opróżnisz ją w mgnieniu oka. Wodę możesz uzupełniać na wiele sposobów, także jedząc wilgotne pokarmy czy owoce i warzywa.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie