Dieta raw – na czym to polega?

Mariusz Siwko
19.12.2017

Każdy wie, że należy jeść zdrowo, ale co to właściwie oznacza? Zdaniem niektórych podstawą jest spożywanie wyłącznie surowych produktów. Taką teorię mają zwolennicy diety raw, nazywanej też witarianizmem. Przeczytaj, czym jest ten sposób odżywiania i czy to na pewno dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Jedzenie bez gotowania

Maximilian Bircher-Benner – mówi Ci coś to nazwisko? To szwajcarski lekarz, który jest twórcą słynnego muesli. Opracował on także koncepcję, zgodnie z którą jedzenie wyłącznie surowych produktów może przeciwdziałać powstawaniu typowo ludzkich chorób. Naukowiec swoją teorię oparł na tym, że zwierzęta nie gotują posiłków i cieszą się lepszym zdrowiem niż ludzie.

Bircher-Benner jest uznawany za twórcę diety raw. Witarianizm polega na odżywianiu się surowymi produktami, głównie pochodzenia roślinnego, a więc owocami i warzywami. Niektórzy rozwijają tę koncepcję i dodają do diety surowe ryby czy jajka, a także niepasteryzowane jogurty, sery i mleko. Ważne miejsce w diecie zajmują również przyprawy.

Założenie jest proste: gotowanie produktów spożywczych sprawia, że tracą one swoje właściwości zdrowotne, przede wszystkim witaminy, minerały i enzymy odpowiadające za usprawnienie trawienia. Dlatego w diecie raw nie ma miejsca na obróbkę termiczną. Produkty należy przyjmować w postaci surowej, ewentualnie niektóre z nich można podgrzać do temperatury maksymalnie 40-42 stopni Celsjusza.

Problematyczna dieta raw

Teoretycznie dieta raw to łatwizna – wystarczy jeść surowe warzywa i owoce, aby schudnąć, poprawić kondycję organizmu i po prostu poczuć się lepiej. Niestety, na dłuższą metę naprawdę trudno jest wytrzymać na witarianizmie. Taka dieta jest monotonna, wymaga wyrzeczeń i silnej woli.

Oczywiście, można podejść do tematu raw bardziej kreatywnie, łączyć produkty, podgrzewać niektóre z nich, ale jest to dość czasochłonne i zabiegani ludzie z pewnością będą mieć problem, by trzymać się tych założeń.

Kolejnym problemem związanym z dietą raw jest niska kaloryczność posiłków. Oznacza to, że taki model odżywiania nie sprawdzi się u osób bardzo aktywnych, pracujących fizycznie czy uprawiających sport. Jeśli dodatkowo w diecie zabraknie produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego, w organizmie pojawią się niedobory witaminy B12, którą trzeba będzie suplementować.

Wniosek? Dieta raw to bardzo ciekawa idea, którą warto wypróbować, jednak trudno będzie oprzeć na niej swój życiowy jadłospis.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie