Inteligentne AGD – jakie możliwości otwiera przed użytkownikami?

Antoni Kwapisz
10.08.2017

Wszystko wokół nas staje się smart. Zdecydowana większość z nas korzysta już ze smartfonów, coraz częściej jeździmy inteligentnymi samochodami i mieszkamy w inteligentnych domach. Producenci idą o krok dalej i regularnie na rynku pojawiają się kolejne urządzenia, które mogą zostać podłączone do sieci. Przykładem jest inteligentne AGD. Co to właściwie oznacza? Jak można wykorzystać funkcje smart np. w lodówce? Przeczytaj.

Lodówka poinformuje, że kończy się mleko

Analiza zawartości to jedna z podstawowych funkcji inteligentnej lodówki. Wystarczy odpowiednio ją zaprogramować, aby urządzenie z wyprzedzeniem przesyłało na smartfon właściciela informację o konieczności uzupełnienia zapasów. Jest to świetne rozwiązania dla zapominalskich i tych, którzy mają problem z robieniem listy zakupów.

Idąc dalej, lodówka może sama sporządzić listę zakupów i przesłać ją użytkownikowi. Może również sugerować zakup konkretnych produktów niezbędnych do przygotowania jakiegoś dania lub pożądanych w diecie, na jakiej jest właściciel. Przesada? Na pewno nie dla wszystkich. Są osoby tak zabiegane, że podobne funkcje z pewnością im się przydadzą.

Inteligentne AGD ułatwia codzienne funkcjonowanie

Wbrew różnym opiniom funkcje smart w nowoczesnym sprzęcie AGD nie są tylko zbędnym „bajerem”. Jako przykład podajmy pralkę. Dobrze jest dokładnie wiedzieć, kiedy urządzenie skończy prać – taka informacja trafi na smartfon właściciela bez względu na to, gdzie akurat się znajduje.

Jeszcze bardziej praktyczna jest funkcja informowania o awarii. Nie dość, że właściciel otrzyma ostrzeżenie z odpowiednim wyprzedzeniem (co pozwoli w porę wyłączyć urządzenie i uniknąć np. zalania kuchni), to jeszcze informacja o kodzie błędu może od razu trafić do autoryzowanego serwisu. Pisząc najprościej: pralka, lodówka czy zmywarka sama wezwie fachowca.

Ciekawostka

Jeden z producentów pralek uruchomił interesującą funkcję. Jeśli urządzenie się zepsuje, istnieje możliwość zdiagnozowania usterki na odległość. Właściciel musi tylko zadzwonić na infolinię, przyłożyć telefon do pralki, a ta wyemituje odpowiedni sygnał dźwiękowy. Konsultant od razu będzie wiedzieć, co się zepsuło.

Oszczędności

Dzięki funkcjom smart można zauważalnie obniżyć koszty eksploatacji sprzętu AGD. Właściciel otrzymuje precyzyjną informację na temat np. zużycia prądu przez lodówkę. Wówczas może delikatnie podwyższyć temperaturę w chłodziarce i przekonać się, jak przekłada się to na pobór energii. Takie testy pozwalają dobrać optymalne i ekonomiczne ustawienia.

Inteligentne AGD to bez wątpienia przyszłość naszych kuchni, od której nie da się uciec. Ale właściwie po co mielibyśmy to robić? Funkcje smart naprawdę przydają się na co dzień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie