Jak dbać o lodówkę

Piotr Kowalczyk
06.03.2017

Lodówka to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Jej zakup to jednak spore obciążenie dla domowego budżetu, dlatego warto robić wszystko, bo urządzenie służyło nam bezawaryjnie przez wiele lat. W tym celu trzeba przede wszystkim dbać o lodówkę. Jak to robić? Na czym polega podstawowa pielęgnacja? Poznaj 6 najważniejszych zasad.

  1. Prawidłowe rozmieszczenie produktów – każda lodówka ma ograniczoną pojemność, której nie należy przekraczać. Jeśli upychasz w lodówce produkty jeden na drugim, to możesz mieć pewność, że prędzej czy później z urządzenia zaczną się wydobywać przykre zapachy, a osiągnięcie żądanej temperatury chłodzenia będzie niemożliwe. Ważne jest również, aby produkty przed umieszczeniem w lodówce przełożyć do plastikowych pojemników lub owinąć folią. Pozwoli to zachować ich świeżość i zapobiegnie mieszaniu się zapachów.
  2. Regularne rozmrażanie – jeśli Twoja lodówka nie ma funkcji No Frost, to niestety czeka Cię regularne, przynajmniej comiesięczne rozmrażanie. Pamiętaj, że 5 mm warstwa lodu na ściankach lodówki przekłada się na 10% wzrost zużycia prądu przez urządzenie.
  3. Czyszczenie – lodówkę trzeba co jakiś czas dokładnie umyć wewnątrz. Jest to oczywiście kłopotliwe z uwagi na konieczność wyjęcia produktów, dlatego zabieg warto sobie wcześniej zaplanować i np. nie robić większych zakupów. Po odłączeniu lodówki od prądu poczekaj, aż wyrówna się temperatura. Wyjmij wszystkie półki i kosze i dokładnie umyj je pod bieżącą wodą, z dodatkiem płynu do naczyń (najlepiej nadaje się do tego prysznic). Wnętrze lodówki umyj wodą z octem i zostaw do wyschnięcia. Dopiero gdy wszystko będzie idealnie suche, możesz uruchomić urządzenie.
  4. Sprawdzaj szczelność – w starszych lodówkach może być z tym problem. Jeśli zauważasz, że w środku urządzenia panuje zbyt wysoka temperatura, a produkty szybciej się psują, może to być wina właśnie braku szczelności drzwi. Przeprowadź prosty test – włóż kartę papieru między drzwi i rant i zamknij lodówkę. Jeśli kartka spadnie, pora kupić nowe uszczelki.
  5. Ustawienie odpowiedniej temperatury – aby nie narazić się na zbyt wysokie rachunki za prąd, dbaj o to, by urządzenie pracowało w optymalnym zakresie mocy. Temperatura w lodówce powinna wynosić około 5 stopni Celsjusza. Zimą zmniejsz więc bieg chłodzenia, latem zwiększ. Pamiętaj również, aby nigdy nie wkładać do lodówki ciepłych potraw. Samo urządzenie powinno stać w takim miejscu, by ciepło z agregata mogło być swobodnie wentylowane.
  6. Czyszczenie otworu odpływowego – jeśli na półkach w Twojej lodówce nagle zaczęła się zbierać woda, to niemal na pewno zapchał się otwór odpływowy. To niewielka dziurka znajdująca się najczęściej na tylnej ściance lodówki. Trzeba go regularnie udrażniać, przynajmniej raz w miesiącu.

Stosując się do tych zasad znacznie zwiększysz wydajność swojej lodówki, zadbasz o jakość przechowywanych potraw i unikniesz przyspieszonego zużycia urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie