Jak korzystać z mikrofalówki, aby służyła przez wiele lat?

Jeszcze 20 lat temu kuchenka mikrofalowa była w Polsce synonimem luksusu i nowoczesności. Obecnie jest to sprzęt tak powszechny, że znajduje się w niemal każdym domu. Ceny urządzeń mocno spadły i podstawowy model można kupić już za 100 złotych. Spór o to, czy warto korzystać z mikrofalówki, pewnie nigdy nie zostanie zażegnany. Jeśli Ty używasz tego sprzętu, to musisz pamiętać o jego prawidłowej eksploatacji i pielęgnacji. Jak korzystać z mikrofalówki? Przeczytaj.

Nie wszystkie naczynia można wkładać do mikrofalówki

Wiele osób o tym zapomina, czego konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Do kuchenki mikrofalowej można wkładać wyłącznie naczynia żaroodporne oraz ceramiczne. Absolutnie nie wolno natomiast tego robić z naczyniami plastikowymi, metalowymi i z białego szkła, a tym bardziej z kryształem. Efekt będzie taki, że naczynie po prostu rozpadnie się na kawałki, co może się skończyć uszkodzeniem mikrofalówki, a w najlepszym razie długim sprzątaniem jej wnętrza.

Stosuj przykrywkę

Jeśli zamierzasz podgrzać w mikrofalówce danie, które potencjalnie może chlapać pod wpływem wysokiej temperatury, dobrze będzie zastosować przykrywkę. Dzięki temu unikniesz uciążliwych zabrudzeń, które mogą pojawić się w najmniejszych zakamarkach, np. w kratkach nawiewu.

Przykrywka pozwala również uniknąć efektu przegrzania wierzchniej części dania. Zdarza się, że potrawa wyjęta z mikrofalówki na górze jest gorąca, a w środku całkowicie zimna. Lepiej więc zastosować przykrywkę i uruchomić mikrofalówkę na dłuższy czas.

Mikrofalówkę trzeba czyścić po każdym użyciu!

Większość osób oczywiście się do tego nie stosuje, a szkoda, bo w efekcie wnętrze mikrofalówki bardzo szybko zachodzi tłuszczem i brudem, co jest nie tylko niehigieniczne, ale także wpływa na smak podgrzewanych potraw.

Dlatego naprawdę lepiej jest zakodować sobie, że po wyjęciu jedzenia i ostygnięciu mikrofalówki, należy po prostu przetrzeć jej ścianki i talerz wilgotną szmatką, nawet bez dodatku detergentów.

Rada

Raz w tygodniu można natomiast dokładnie umyć wnętrze mikrofalówki papierem kuchennym nasączonym sokiem z cytryny. To odkazi ścianki i usunie przykre zapachy.

Co zrobić z mikrofalówką, która nie była długo czyszczona i wygląda – pisząc oględnie – mało ciekawie? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie cytryna.

Pokrój ją na kawałki, włóż do żaroodpornego naczynia wypełnione do połowy wodą, a następnie umieść w mikrofalówce. Ustaw urządzenie na najwyższą moc i uruchom na cztery minuty. Efekt będzie znakomity. Po skończonym programie przetrzyj ścianki i talerz szmatką. Gotowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

WWW za 299 zł netto

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.