Jak obniżyć koszt eksploatacji lodówki? Praktyczne sposoby

Marek Szydełko
22.09.2017

Nowoczesne lodówki wyższej klasy są już bardzo energooszczędne, co nie zmienia faktu, że właśnie to urządzenie generuje dość wysokie koszty eksploatacji, związane oczywiście z zużyciem prądu. Przeciętna lodówka o pojemności 270 litrów rocznie pobiera ok. 250 kWh energii o wartości 150 złotych (przy założeniu ceny 1 kWh w wysokości 0,60 zł już z opłatami). To jednak tylko teoria. Nieekonomicznie użytkowana lodówka potrafi być dwukrotnie bardziej prądożerna. Potencjał do oszczędzania jest. Jak to robić mądrze? Poznaj kilka sposobów na obniżenie kosztu eksploatacji lodówki.

Podnieś temperaturę w lodówce

Wbrew pozorom nie jest to szaleństwo. Warto sprawdzić, jaka temperatura obecnie panuje w Twojej lodówce. Jeśli są to 3-4° Celsjusza, to już wiesz skąd tak wysokie rachunki za prąd. Zalecana temperatura w chłodziarce powinna wynosić od 4 do 8° Celsjusza. Spokojnie możesz więc ją ustawić na 7° i nie obawiać się o jakość przechowywanych produktów.

Warto wiedzieć

Podniesienie temperatury w chłodziarce o 2° Celsjusza pozwala zaoszczędzić nawet 90-100 kWh energii rocznie, czyli 50-60 złotych.

Podobnie warto postąpić w przypadku chłodziarki. Dla jakości produktów naprawdę nie ma znaczenia, czy mrozisz je w temperaturze -18 czy -20° Celsjusza. Twój portfel odczuje jednak znaczną różnicę, jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą wartość. Z danych producentów lodówek wynika, że obniżenie temperatury w chłodziarce tylko o 1 stopień zwiększa zużycie prądu o 8%.

Dbaj o porządek w lodówce

Poszukaj informacji na temat optymalnego rozmieszczenia produktów na poszczególnych półkach – to naprawdę nie jest bez znaczenia! Najniższa temperatura panuje na dolnej półce, dlatego tam warto przechowywać mięso i ryby.

Utrzymanie porządku w lodówce jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zachować swobodny przepływ powietrza między produktami, a to pozytywnie wpływa na ich świeżość i zużycie prądu. Pamiętaj również o regularnym myciu wnętrza lodówki.

Zmień nawyki

Staraj się nie otwierać lodówki tylko po to, aby zastanowić się, co chcesz z niej wyjąć. Przez otwarte drzwi wpada do środka ciepłe powietrze, co znacznie podnosi koszt eksploatacji. Koniecznie sprawdzaj też, czy drzwi zostały dobrze zamknięte – jest to szczególnie ważne w przypadku lodówek starszej generacji bez alarmu niedomkniętych drzwi.

Nigdy nie wkładaj do chłodziarki ciepłych potraw, np. nieostygniętej zupy czy kotletów prosto z patelni. Sprytnym sposobem na obniżenie zużycia prądu przez lodówkę jest wkładanie do chłodziarki produktów z zamrażarki do rozmrożenia. Owszem, proces ten będzie trwać znacznie dłużej, ale jeśli Ci się nie spieszy, możesz korzystać z darmowego chłodu.

Jeśli natomiast w najbliższym czasie planujesz wymianę lodówki, koniecznie wybierz tę z jak najwyższą klasą energetyczną, czyli A+++. Koszt zakupu będzie nieco wyższy, ale ta różnica może się zwrócić już po 3-4 latach. Później będziesz już tylko oszczędzać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie