Jak odżywiać się w ciąży? Poznaj 6 najważniejszych zasad

Chyba każda kobieta w okresie ciąży chce jak najlepiej zadbać o swój organizm, aby stworzyć dziecku optymalne warunki rozwoju. Podstawą jest stosowanie się do zasad zdrowego żywienia. Musisz zwracać baczną uwagę na to co jesz i nie słuchać „mądrych” rad osób, które twierdzą, że teraz wolno Ci wszystko. Jak odżywiać się w ciąży? Poznaj 6 najważniejszych zasad.

  1. Jak najwięcej warzyw i owoców – w ciąży znacznie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy i mikroelementy, a jak wiadomo najlepszym ich źródłem są owoce i warzywa. Ułóż swój jadłospis w taki sposób, aby każdy posiłek zawierał porcję warzyw. Jeśli masz ochotę na deser, to zamiast lodów czy czekolady wybierz jakiś owoc, pamiętający przy tym, aby nie jeść świeżych owoców po 18 i bardzo na nie uważać, jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową.
  2. Gotowane warzywa mogą być lepszym wyborem – w ciąży możesz cierpieć na różne dolegliwości trawienne, które będą się wzmagać w przypadku jedzenia surowych warzyw – zawierają one bowiem dużo błonnika. Jeśli więc jedzenie świeżej marchewki czy selera nie bardzo Ci służy, zdecyduj się na wcześniejsze gotowanie warzyw na parze.
  3. Nie unikaj mięsa – mięso powinno być częstą pozycją w Twoim ciążowym jadłospisie, ponieważ dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników, które pozytywnie wpływają na rozwój płodu. Zrezygnuj jednak z surowego mięsa, które może być potencjalnie niebezpieczne. Jak najczęściej jedz natomiast drób, najlepiej gotowany.
  4. Węglowodany – w ciąży musisz ich spożywać jak najwięcej, najlepiej w złożonej postaci, a więc jedząc produkty zbożowe, ziemniaki, kasze, ryż, oczywiście warzywa i owoce. Przy okazji dostarczysz organizmowi niezbędnych cukrów złożonych.
  5. Wybieraj tłuszcze roślinne – są znacznie zdrowsze niż tłuszcze zwierzęce, dlatego zrezygnuj ze smalcu i masła na rzecz oliwy z oliwek oraz oleju roślinnego. Te tłuszcze zawierają wiele cennych składników, jak kwasy Omega czy witaminy A, E i K, niezbędne Twojemu organizmowi w okresie ciąży. Unikaj tłustych mięs, ponieważ mogą one powodować nadmierny wzrost wagi.
  6. Nie odmawiaj sobie słodyczy – jeśli masz ochotę na coś słodkiego, nie miej oporów przed sięgnięciem po kostkę czekolady. Cukry proste także są bardzo potrzebne Twojemu organizmowi, szczególnie w okresie ciąży. Pamiętaj jednak, aby zachować zdrowy rozsądek i nie objadać się słodyczami, ponieważ prowadzi to do nadwagi i zwiększa ryzyko próchnicy.

Kierując się tymi zasadami będziesz mieć pewność, że prawidłowo odżywiasz się w czasie ciąży, co będzie miało dobry wpływ na Twoje dziecko. Pamiętaj jednak, aby nie rezygnować ze zdrowych nawyków żywieniowych już po rozwiązaniu!

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.