Jaką suszarkę do owoców kupić? Zwróć uwagę na tych 5 parametrów

Suszarki do owoców nie są zbyt popularnymi urządzeniami w naszych kuchniach. Wynika to z faktu, że bez problemu, i to przez cały rok, możemy kupić suszone owoce w każdym hipermarkecie. Niektóre osoby chcą jednak mieć pewność, że jedzą produkty nieprzetworzone, pochodzące z naturalnych sadów lub po prostu zebrane samodzielnie. W takiej sytuacji zakup suszarki do owoców ma jak najbardziej sens. Na co jednak zwrócić uwagę wybierając urządzenie dla siebie? Oto 5 najważniejszych kryteriów.

  1. Liczba sit – na rynku dominują modele suszarek wyposażone w 3 sita, ale nie zapewniają one dostatecznej wydajności. W praktyce bowiem można w nich ususzyć kilka jabłek czy słoik grzybów. Dlatego jeśli zależy nam na tym, aby suszyć duże ilości owoców jednocześnie, warto wybrać suszarkę wyposażoną w przynajmniej 6, a najlepiej 9 sit. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że im więcej sit, tym wyższe jest urządzenie, co może utrudniać jego przechowywanie.
  2. Pojemność – paradoksalnie duża liczba sit nie gwarantuje, że suszarka pomieści tyle owoców, ile chcemy. Liczy się bowiem także wielkość wspomnianych sit, która przekłada się na sumaryczną pojemność urządzenia. Ponownie – jeśli celem jest wydajność, warto poszukać suszarki i pojemności nawet 15 litrów.
  3. Moc – tutaj nie ma się nad czym zastanawiać. Im wyższa moc urządzenia, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ wyraźnie skróci się czas suszenia owoców, a tym samym urządzenie zużyje mniej prądu. Przykładowo: świeże jabłko trzeba suszyć około 5 godzin, a natkę pietruszki nawet 8-10 godzin! Dlatego suszarka o dużej mocy będzie znacznie praktyczniejsza. Optymalny wybór to urządzenie o mocy około 500-600 W.
  4. Funkcja równomiernego suszenia – najtańsze suszarki mają to do siebie, że proces suszenia przebiega w nich nierównomiernie. Owoce ułożone na osobnych sitach mają różny stopień wilgotności, co bywa bardzo frustrujące. Dlatego lepiej od razu zainwestować w lepsze urządzenie, które dzięki funkcji wymuszonego obiegu powietrza równomiernie wysuszy owoce na wszystkich poziomach. Warto również poszukać suszarki z obrotowymi sitami.
  5. Regulacja temperatury – jest niezbędna, jeśli chcemy osiągnąć ulubiony stopień wysuszenia produktów. Niektóre owoce są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę, co może się skończyć tym, że zamiast smakowitych czipsów uzyskamy zasuszoną, bliżej nieokreśloną masę. Dlatego dobra suszarka bezwzględnie powinna być wyposażona w regulator temperatury.

Ile kosztuje dobra suszarka? Rozpiętość cenowa jest znaczna, jednak jeśli celujesz w urządzenie, które spełnia podane przez nas kryteria, musisz się liczyć z wydatkiem na poziomie od około 200 złotych.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.