Jakie garnki kupić? Na co warto zwrócić uwagę?

Trudno sobie wyobrazić gotowanie bez garnków. W każdej intensywnie użytkowanej kuchni powinien się znaleźć przynajmniej jeden komplet naczyń przeznaczonych do gotowania różnych produktów. Obecnie osoby wybierające garnki zwracają uwagę nie tylko na kwestie praktyczne i cenę, ale także na estetykę i to, czy dany komplet będzie dobrze działać na konkretnym rodzaju płyty grzewczej. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji przygotowaliśmy poradnik i podpowiadamy, jakie garnki kupić, aby być z nich naprawdę zadowolonym.

Jaką masz płytę grzewczą?

To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać przed zakupem kompletu garnków. Od rodzaju płyty zależy bowiem to, czy dane garnki będą na niej pracować dostatecznie wydajnie. Jeśli masz płytę indukcyjną, to musisz poszukać garnków z oznaczeniem indukcji lub sprawdzić samodzielnie, czy nadają się do tego rodzaju płyty – wystarczy przyłożyć magnes do spodu (powinien bez problemu się przyczepić).

Z kolei na tradycyjne kuchnie gazowe z płomieniem bardzo dobre będą klasyczne garnki ceramiczne lub nawet żeliwne. Gwarantują one wieloletnie użytkowanie, choć trzeba pamiętać, że są dość ciężkie i niepraktyczne dla wątłych osób.

Wygoda

Garnki kuchenne muszą być nie tylko trwałe i dobrze dobrane do rodzaju płyty grzewczej, ale także wygodne w stosowaniu. Dlatego przed zakupem naprawdę polecamy Ci wycieczkę do najbliższego sklepu i przekonanie się, czy wybrany komplet będzie dla Ciebie odpowiedni. Zwróć uwagę na ciężar poszczególnych garnków oraz na szerokość i wyprofilowanie uchwytów.

Rozmiar garnków

Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest kupno kompletu, w skład którego wchodzą garnki o różnych pojemnościach przeznaczone do gotowania zupy, ziemniaków, mięs i mniejszych produktów, np. jajek. Jeśli jednak masz konkretne preferencje kulinarne i dokładnie wiesz, co będziesz gotować, możesz pokusić się o samodzielne skompletowanie garnków – pamiętaj jednak, że to wcale nie musi być tańsze rozwiązanie (pojedyncze garnki wysokiej jakości potrafią być bardzo drogie).

Estetyka i pielęgnacja

Nikt nie powiedział, że garnki mają być tylko praktyczne. Wiele osób zwraca uwagę również na ich wygląd, szczególnie jeśli docelowo naczynia mają stanowić ozdobę kuchni. W takiej sytuacji warto ocenić charakter pomieszczenia. W nowoczesnej kuchni najlepiej sprawdzą się garnki ze stali nierdzewnej, które – co bardzo ważne – są także najłatwiejsze w pielęgnacji, czyli w myciu. Można je także myć w zmywarce.

Wciąż bardzo popularne są garnki ceramiczne, które dzięki ciekawym zdobieniom i fantazyjnej kolorystyce mogą świetnie pasować do kuchni urządzonej w każdym stylu. Poza tym takie garnki zdecydowanie warto polecić osobom, które stawiają na zdrowe odżywianie.

Garnki żeliwne są natomiast bardzo ciężkie, masywne i nieporęczne, ale mają jedną zasadniczą zaletę: są niebywale trwałe. Pytanie tylko, czy w ogóle planujesz użytkować jeden komplet garnków przez np. 20 lat?

Wybierając garnki koniecznie zwróć uwagę na ich jakość. Te najtańsze nie dość, że są fatalnie wykonane, to jeszcze mogą być potencjalnie niebezpieczne i zawierać szkodliwe substancje ulatniające się w trakcie gotowania.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.