Kefir – kwaśny, ale bardzo zdrowy!

Mateusz Nowak
17.04.2017

Lubisz kefir i często go pijesz? To bardzo dobrze dla Twojego zdrowia! Kefir jest jednym z najzdrowszych napojów, znakomicie wpływającym na florę bakteryjną organizmu, a także pośrednio chroniącym przed infekcjami. Skąd w ogóle wziął się kefir? Jakie ma właściwości? Przeczytaj.

Kefir to produkt myśli wschodniej

Kefir ma dość krótką historię, ponieważ w powszechnym spożyciu pojawił się dopiero na początku XX wieku. Jego ojczyzną są krainy Kaukazu. Napój prawdopodobnie powstał przez przypadek, gdy kaukascy pasterze przelali mleko do skórzanych worów, w których doszło do fermentacji. Receptura na wytwarzanie kefiru trafiła następnie do Rosji, gdzie ruszyła już masowa produkcja. Kefir błyskawicznie stał się bardzo popularnym napojem na terenie całego Związku Radzieckiego i innych krajów Bloku Wschodniego.

Warto wiedzieć

Obecnie największymi producentami kefiru na świecie są Rosja i Polska.

Kefir nadal jest popularny przede wszystkim w krajach naszej części świata, choć coraz chętniej sięgają po niego także Skandynawowie i Amerykanie. Wpływ na to bez wątpienia mają wyniki badań potwierdzające prozdrowotne właściwości tego napoju.

Jakich składników dostarcza nam kefir?

Powstanie kefiru jest zasługą tzw. grzybków kefirowych. To one odpowiadają za jego kwaśny smak i charakterystyczny aromat. Warto wiedzieć, że w napoju znajdują się także śladowe ilości alkoholu (efekt fermentacji). Mimo to picie kefiru jest bardzo polecane przez lekarzy. Napój dostarcza organizmowi wielu cennych składników:

  • Witamin z grupy B
  • Kwasu foliowego
  • Witaminy K
  • Biotyny
  • Wapnia
  • Magnezu
  • Aminokwasów

Kefir jest ponadto niezbyt kaloryczny, ponieważ 100 g napoju dostarcza organizmowi około 65 kcal. Mogą go więc pić osoby będące na diecie – kefir stanowi znakomitą alternatywę dla chociażby słodzonych jogurtów czy napojów mlecznych.

Właściwości kefiru

Lekarze przede wszystkim podkreślają, że kefir stanowi naturalny probiotyk, a więc jego picie jest szczególnie zalecane w trakcie antybiotykoterapii. Ponadto napój sam ma właściwości antybakteryjne, dlatego chroni przed infekcjami, szczególnie układu pokarmowego.

Regularne picie kefiru wzmacnia układ odpornościowy i znacznie redukuje ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ostatnie badania wykazały także, że zawarte w kefirze substancje (m.in. polisacharyd kefiran) mają działanie przeciwnowotworowe i hamują rozwój komórek rakowych w przypadku nowotworu płuc, piersi i czerniaka.

Wniosek jest prosty: warto pić kefir i włączyć go do swojej codziennej diety. Przekonanie do niego dzieci może być nieco trudniejsze z uwagi na kwaśny smak, ale zyski wynikające z picia kefiru są na tyle duże, że zdecydowanie warto spróbować.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie