Kuchenka wolnostojąca czy płyta i piekarnik? Co wybrać?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki dylemat nie istniał, ponieważ dostępne były wyłącznie kuchenki wolnostojące zasilane gazem. Obecnie jest to produkt, który osiąga marginalną sprzedaż. Nie ma chyba młodych ludzi wykańczających mieszkanie czy dom, którzy wybraliby kuchenkę zamiast osobnej płyty i piekarnika. To jednak wcale nie oznacza, że kuchenka wolnostojąca powinna trafić na technologiczny śmietnik historii.

Charakter kuchni...

Jeśli kuchnia jest urządzana w nowoczesny, minimalistyczny sposób, to oczywistym wyborem będzie osobna płyta gazowa (lub elektryczna) oraz piekarnik w zabudowie. Taki zestaw prezentuje się po prostu znacznie bardziej efektownie. Poza tym rozdzielenie płyty i piekarnika daje duże możliwości aranżacyjne. Można np. umieścić płytę w zupełnie innym miejscu niż piekarnik. Poza tym coraz częściej spotyka się piekarniki umieszczone na wysokości klatki piersiowej, co jest bardzo wygodne.

Kuchenka wolnostojąca nie daje takich możliwości. To duży sprzęt, który potrzebuje konkretnego miejsca w kuchni i w ten sposób znacząco ogranicza przestrzeń. Jednak w sytuacji, gdy stara kuchnia nie będzie remontowana, zakup kuchenki ma o wiele większy sens. Nie dość, że taki sprzęt będzie lepiej współgrać stylistycznie ze starymi meblami i wyposażeniem to jeszcze będzie o wiele tańszy.

… i właściciela

Poza tym pamiętajmy, że własne kuchnie mają nie tylko ludzie młodzi, ale także seniorzy, którzy są przyzwyczajeni do pewnych rozwiązań i byłoby im trudno nagle przestawić się na korzystanie z np. elektrycznego piekarnika i płyty indukcyjnej. Dla nich kuchenka wolnostojąca zawsze będzie naturalnym wyborem.

Kuchenka wolnostojąca jest także ciekawym rozwiązaniem dla osób, które liczą się z kosztami. Zakup takiego urządzenia praktycznie zawsze jest o wiele tańszy niż zestawu płyta+piekarnik. Jeśli więc właściciel dysponują ograniczonym budżetem, a koniecznie potrzebują nowego sprzętu do gotowania, powinni zainteresować się właśnie kuchenką. Wystarczy ją postawić w miejscu z dostępem do gazu i podłączyć. Urządzenia do zabudowy wymagają natomiast interwencji stolarza, co dodatkowo podnosi koszty.

Kuchenka do zabudowy będzie również o wiele lepszym wyborem do mieszkania przeznaczonego na wynajem. Jest łatwa w obsłudze, ciężko w niej cokolwiek zepsuć, a dzięki niskiej cenie zakupu właściciel nie musi się tak przejmować, czy lokatorzy uszanują wyposażenie.

Podsumowanie

Jak widać wybór między kuchenką wolnostojącą a płytą i piekarnikiem nie jest wcale taki oczywisty. Trzeba wziąć pod uwagę różne argumenty i sytuacje. Wówczas okaże się, że dla wielu osób zakup kuchenki będzie zdecydowanie bardziej korzystny.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.