Mąka amarantusowa – nie tylko dla wegan

Krzysztof Jagielski
15.02.2018

Choć w polskich kuchniach wciąż króluje mąka pszenna, to przyszłość może należeć do jej wersji amarantusowej. Amarantus, jedno z najstarszych zbóż uprawnych na świecie, triumfalnie wraca do gry. Dla światowego przemysłu kulinarnego odkryli go weganie oraz osoby będące na diecie bezglutenowej. Dowiedz się, dlaczego warto się zainteresować mąką amarantusową – nie tylko ze względów smakowych.

Zboże XXI wieku

To popularne określenie na amarantus. Jest to zboże bardzo łatwe w uprawie, dlatego naukowcy wróżą mu wielką karierę w dobie globalnego ocieplenia i coraz mniejszej podaży żyznych pól. Z amarantusa można przygotować wiele produktów spożywczych, jednak największym zainteresowaniem cieszy się mąka.

Mąka amarantusowa wyróżnia się tym, że zawiera dużo lizyny, czyli aminokwasu niewytwarzanego przez ludzki organizm. Jest on niezbędny w procesie budowy białek, szczególnie w przypadku osób będących na diecie bezmięsnej. Muszą one zastępować białko zwierzęce roślinnym, a w jego prawidłowym przyswajaniu bierze udział właśnie lizyna. Niektórzy naukowcy przypisują jej także właściwości antynowotworowe.

Mąka amarantusowa jest także bogatym źródłem fitosteroli. Te przeciwutleniacze skutecznie neutralizują wolne rodniki, czyli jeden z czynników kancerogennych. Amarantus dostarcza ludzkiemu organizmowi także wapnia, żelaza i dużej dawki błonnika.

Idealna dla cukrzyków i chorujących na celiakię

Mąka amarantusowa swoją popularność zawdzięcza jednej kluczowej cesze. Otóż jest całkowicie pozbawiona glutenu. Dlatego sięgają po nią osoby chorujące na celiakię lub chcące wykluczyć ten składnik ze swojej diety. Niejedzenie produktów z glutenem jest bardzo modne, a w ślad za tym poszło zwiększone zainteresowanie mąką amarantusową.

Ten rodzaj mąki jest także polecany diabetykom. Produkt wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym (39), dlatego może być bezpiecznie spożywany przez osoby chorujące na cukrzycę.

Zamiennik mąki pszennej?

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania i pieczenia bez klasycznej mąki pszennej. Warto jednak uświadomić sobie, że mąka amarantusowa może być jej o wiele zdrowszym zamiennikiem. Zastosowanie tego produktu w kuchni jest naprawdę szerokie. Można z niej przyrządzić panierkę do mięsa czy ryby, racuchy, naleśniki, domowe ciasta, nawet makarony. W celu upieczenia chleba najlepiej zmieszać ją z mąką żytnią.

Mąka amarantusowa ma ciekawy, lekko orzechowy smak, co niektórym może oczywiście przeszkadzać. Jednak zdecydowanie warto się o tym przekonać samodzielnie. Korzyści zdrowotne wynikające z włączenia amarantusa do swojej diety są trudne do zbagatelizowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie