Morwa - jedna roślina, liczne właściwości lecznicze

Mariusz Siwko
08.12.2017

Morwa czarna to dosyć popularne drzewo w Polsce. Możemy kupić nie tylko jej owoce, ale i sadzonki. Są wartościowym składnikiem diety, mają szerokie zastosowanie w medycynie. Uprawiać morwę może niemal każdy, warto posadzić ją w swoim ogrodzie i poznać dokładnie jej działanie.

Morwa czarna w ogrodzie

Morwa czarna należy do rodziny morwowatych. Ogrody zdominowane są przez morwę czarną, jednak warta uwagi jest też morwa biała, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem i powodzeniem. Morwa biała jest podobna do swojej kuzynki, jednak to ta pierwsza z nich wypuszcza ciemniejące owoce. Morwa czarna naturalnie w Polsce nie występuje, jednak możliwa jest jej hodowla, o ile zadbamy o nią odpowiednio zimą, by nie przemarzła.

Sadzonki morwy można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Nie są zbyt drogie. Większą cenę będą miały te mrozoodporne. Najdroższe będzie drzewko płaczące, ale warto wydać te pieniądze, bo morwa czarna pendula to niezwykle dekoracyjny element każdego ogrodu. Morwa czarna powinna być sadzona w gliniaste lub lekko piaszczyste gleby, optymalnie przepuszczalne.

Morwa nie jest bardzo wymagająca. Nie potrzebuje żadnych skomplikowanych zabiegów. Jest odporna na choroby i szkodniki, nie potrzebuje środków chemicznych na zabezpieczenie jej. Nadaje się do uprawy ekologicznej. Nie trzeba pamiętać o podlewaniu, nawet w lecie wystarcza jej wieczorne nawadnianie ogrodu. Więcej o hodowli morwy czarnej znajdziecie tutaj:

https://fajnyogrod.pl/porady/morwa-czarna-w-polsce-uprawa-wlasciwosci-lecznicze-pielegnacja-_rosliny-ogrodowe/

Morwa biała i jej działanie lecznicze

Liść morwy białej jest bogatym źródłem rozmaitych, dobroczynnych związków – podobnie jak owoc morwy białej. Możemy kupić wiele produktów z jej udziałem. Sklepy są pełne herbat, suszy i tabelek. Liść morwy używany jest powszechnie w farmakologii i ziołolecznictwie. Niektóre ze specyfików możemy przygotować sami.

Morwę białą charakteryzuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Świetnie radzi sobie z bakteriami układu pokarmowego, które mogą powodować biegunki i bóle brzucha. Nie ma wiele przeciwwskazań na zażywanie jej. Morwa biała odradzana jest tym, którzy mają problemy z nerkami. Zawsze warto jednak skonsultować się z lekarzem, by on podjął ostateczną decyzję.

Owoc morwy białej często wykorzystywany jest w produkcji środków wspomagających odchudzanie. Tabletki ze sproszkowanymi owocami często pojawiają się jako suplementy diety. Zastosowanie znajdą też oczywiście w robieniu przetworów, soków czy konfitur oraz w rozmaitych deserach, jak choćby galaretki. Ostatnie badania pokazują, że owoc morwy białej ma również zastosowanie przeciwnowotworowe. Są pełne przeciwutleniaczy.

Właściwości morwy czarnej

Owoce morwy czarnej mają bardzo wiele składników mineralnych oraz wartości odżywczych. Często wykorzystuje się je w ziołolecznictwie i farmakologii. Sprzedaje się również suszone i kandyzowane owoce morwy czarnej, które są dobrym uzupełnieniem zdrowej diety.

Liść morwy wykorzystywany jest do tworzenia naparów. Pobudzają one krążenie, stosuje się je w leczeniu nadciśnienia. Uznaje się też, że taki napar jest moczopędny, przez co sprawdza się w przypadkach na przykład zapalenia pęcherza.

Owoce morwy czarnej są bogatym źródłem witamin: B1, B2, jak również witaminy A oraz C. Zawierają kwas foliowy, żelazo, cynk, potas, magnez i fosfor. Cenne są nie tylko owoce, ale i liście, z których tworzone są zdrowotne napary, podczas gdy owoce stają się po prostu elementem diety. Właściwości mory czarnej wykorzystuje się w leczeniu nieżytu żołądka oraz problemów z układem trawiennym. Idealnie sprawdzają się na to zarówno dojrzałe jak i niedojrzałe owoce. Sok z owoców morwy czarnej działa przeciwkrwotocznie. Jej liczne, dobroczynne właściwości czynią ją wręcz obowiązkowym składnikiem codziennej diety.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie