Nadmiar soli w diecie – jakie mogą być konsekwencje?

Polacy kochają sól. Jemy jej zdecydowanie więcej niż powinniśmy, a to niestety nie jest zdrowy nawyk. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne spożycie soli na poziomie maksymalnie 5 g. Znacznie przekraczamy tę normę. Wpływ na to mają nasze przyzwyczajenia oraz jedzenie produktów, które zawierają w sobie bardzo dużo soli. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje takiej diety.

Skutki nadmiaru sodu w organizmie

Sól to w praktyce chlorek sodu. Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak w nadmiarze jest bardzo szkodliwy. Spożywanie zbyt dużych ilości soli w prostej linii prowadzi do rozwoju wielu poważnych schorzeń i może być bezpośrednią przyczyną:

 • Raka żołądka,
 • Udaru mózgu,
 • Osteoporozy,
 • Kamicy nerkowej,
 • Problemów z sercem, w tym włóknienia mięśnia sercowego i zwiększenia masy lewej komory serca,
 • Nadciśnienia.

Badania potwierdziły także, że dieta oparta na słonych produktach sprzyja nadwadze i otyłości. Do tego dochodzi zjawisko zatrzymywania wody w organizmie. 8 g sodu zatrzymuje aż 1 litr wody! Skutkiem są obrzęki, złe samopoczucie i wyraźne pogorszenie sylwetki.

Warto wiedzieć

Skrajny nadmiar sodu w organizmie nazywamy hipernatremią. Ta choroba może być spowodowana także zapaleniem i niewydolnością nerek oraz nadczynnością kory nadnerczy.

Na te produkty szczególnie uważaj!

Lista produktów spożywczych zawierających bardzo dużo soli jest długa. Osoby mające problemy z nadciśnieniem, otyłością, a także dzieci, powinny szczególnie unikać jedzenia przetworzonego, w tym:

 • Chipsów,
 • Słonych paluszków,
 • Fast foodów – hamburgerów, kebabów, pizzy,
 • Konserw mięsnych, rybnych i warzywnych,
 • Pasztetów, wędzonych wędlin, kiełbas.

Co ciekawe, bogate w sód są także wody wysokozmineralizowane, dlatego ich spożycie także powinno być ograniczone. Zaleca się wypicie do pół litra takiej wody dziennie.

Poza tym bogate w sól są różne produkty, które dodajemy do potraw bazowych. Można tutaj wymienić chociażby sosy i dressingi do sałatek warzywnych. Ważną informacją dla rodziców jest też to, że bardzo bogatym źródłem soli są uwielbiane przez dzieci płatki śniadaniowe – ich spożycie w domu powinno zostać ograniczone.

Słona dieta prędzej czy później przyniesie fatalne skutki dla organizmu. Szczególnie powinny na to uważać osoby starsze, chorujące na nadciśnienie, kobiety po okresie menopauzy i małe dzieci. Sól można z powodzeniem zastąpić innymi przyprawami, jak chociażby zdrowym pieprzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

WWW za 299 zł netto

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.