Quinoa – poznaj właściwości „złota Inków”

Piotr Kowalczyk
23.04.2018

Bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych tzw. super foods i podstawą współczesnej kuchni ekologicznej oraz wegańskiej. Quiona, czyli po prostu komosa ryżowa, bywa nazywana „złotem Inków”. Jest bardzo bogatym źródłem cennych składników odżywczych, dlatego nie może jej zabraknąć w zdrowej, zbilansowanej diecie. Poznaj naturalne właściwości tego pseudozboża.

Quinoa – podstawowy produkt w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej

Osoby niejedzące mięsa standardowo włączają quinoę do swojej diety, ponieważ stanowi ona bardzo bogate źródło białka roślinnego, stanowiącego substytut protein odzwierzęcych. Dodatkowo komosa ryżowa zawiera pokaźną ilość węglowodanów, które zapewniają dawkę energii.

Na tym lista składników odżywczych obecnych w quinoi oczywiście się nie kończy. To pseudozboże zawiera bardzo dużo błonnika, który poprawia perystaltykę jelit, reguluje częstotliwość wypróżnień, zapewnia długie uczucie sytości po posiłku i oczyszcza organizm z toksyn. Z tego powodu częste jedzenie komosy ryżowej można polecić osobom będącym na diecie redukcyjnej oraz cukrzykom – quiona ma niski indeks glikemiczny.

Właściwości antynowotworowe

Quiona jest powszechnie uważana za bardzo zdrowy produkt spożywczy, szczególnie polecany osobom stosującym profilaktykę przeciwnowotworową. Warto wiedzieć, że komosa ryżowa zawiera lizynę, czyli aminokwas egzogenny o działaniu antyrakowym – ludzki organizm nie wytwarza tego aminokwasu we własnym zakresie, dlatego trzeba go suplementować w diecie.

Dodatkowo wspomnijmy, że quiona jest bogatym źródłem składników mineralnych, w szczególności magnezu, żelaza, miedzi, cynku, potasu, fosforu, manganu, wapnia oraz kwasu foliowego. Zawiera również mnóstwo antyoksydantów. Dzięki temu jest znakomitym wyborem żywieniowym dla małych dzieci, kobiet w ciąży oraz osób chorujących na depresję.

Zastosowanie quinoi w kuchni

Quinoa wciąż nie jest masowo wykorzystywanym produktem w kuchniach Polaków. Głównie dlatego, że mnóstwo osób nie zna żadnego zastosowania kulinarnego tego pseudozboża. Tymczasem komosa ryżowa jest świetnym dodatkiem do naprawdę dużej liczby potraw, i to zarówno wytrawnych, jak i deserowych. Bardzo dobrze pasuje do sosów, zup czy wypieków. Z powodzeniem można nią zastąpić ryż, ziemniaki, kaszę czy makron.

Komosa ryżowa jest bardzo smaczna, ale nie na tyle intensywna, by zaburzyć smak głównego składnika potrawy. Dlatego warto ją stosować do mięs i warzyw – w zależności od tego, czy preferujemy kuchnię wegańską, wegetariańską czy bardziej klasyczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie