Smaczne, ale niezdrowe połączenie. Sprawdź produkty spożywcze, których nie powinno się łączyć

Mateusz Nowak
22.05.2017

Coraz więcej osób ma świadomość, że prawidłowa dieta ma kluczowy wpływ na kondycję ludzkiego organizmu. Zaczynamy zwracać baczną uwagę na to, co jemy, starając się wykluczać z jadłospisu produkty ewidentnie szkodliwe. Problemem pozostają natomiast nasze smakowe przyzwyczajenia, które są efektem łączenia ze sobą popularnych produktów spożywczych. Robimy to wszyscy, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób działamy na niekorzyść organizmu. Poznaj produkty spożywcze, których nie powinno się ze sobą łączyć.

Herbata i mleko

Jak wiadomo picie herbaty z mlekiem jest brytyjską tradycją, ale popularna bawarka jest lubiana także przez wielu Polaków. Herbata z dodatkiem mleka dobrze smakuje i powszechnie uważa się ją za zdrową, co niestety nie jest prawdą.

W czarnej herbacie znajdują się antyoksydanty, które są bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu, wspomagają pracę serca i pomagają regulować poziom cukru we krwi. Natomiast zawarte w mleku białko wiąże przeciwutleniacze, co utrudnia ich wchłanianie. Działa to także w drugą stronę. Dostarczana z herbatą kofeina nie pozwala organizmowi prawidłowo wchłonąć wapnia z mleka.

Kajzerka i dżem

To idealny przepis na pyszne śniadanie, jednak z medycznego punktu widzenia takie połączenie jest bardzo niekorzystne dla ludzkiego organizmu. Białe pieczywo zawiera mnóstwo węglowodanów, z kolei dżem w dużej mierze składa się z cukru. Zjedzenie kajzerki z dżemem powoduje więc gwałtowny wzrost cukru we krwi, co z kolei obciąża trzustkę.

Właśnie dlatego po zjedzeniu bułki z dżemem od razu nabieramy energii do działania. Niestety, stan ten szybko mija i po takim śniadaniu czujemy się ospali i zmęczeni. Gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi są groźne dla zdrowia i są jedną z przyczyn cukrzycy.

Fast food i piwo

Łączenie tłustych potraw z alkoholem jest bardzo złym pomysłem i w prostej linii prowadzi do nadwagi, a następnie do otyłości. Dlaczego? Wszystkiemu winna jest wątroba, która nie potrafi jednocześnie radzić sobie z alkoholem i tłuszczem. Dla niej priorytetem jest usunięcie z organizmu trucizny, czyli właśnie alkoholu. Tłuszcz musi poczekać, w efekcie czego jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Oczywiście sporadyczne wypicie piwa do hamburgera czy kebaba nie jest jeszcze zbrodnią, ale jeśli takie połączenie stanowi podstawę Twojej diety, to w krótkim czasie dorobisz się okazałego brzuszka i problemów z układem krążenia.

Alkohol i kawa

Popularne połączenie na weselach i innych uroczystościach rodzinnych, gdzie alkohol leje się strumieniami, a lekko „zmęczonych” gości próbuje się cucić kawą. Efekt udaje się osiągnąć, ponieważ zarówno alkohol, jak i kofeina, stanowią dopalacz dla organizmu. Skutkiem ubocznym może być jednak silny ból wątroby i spotęgowanie upojenia alkoholowego.

Jeśli zdarza Ci się łączyć wymienione produkty, jak najszybciej z tego zrezygnuj. Szybko odzwyczaisz się od złych nawyków żywieniowych, a Twój organizm tylko na tym zyska.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie