TOP 5 noży, których nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni

Są takie akcesoria kuchenne, bez których trudno sobie wyobrazić nie tylko gotowanie, ale także zwykłe przygotowywanie najprostszych potraw. Do tej kategorii bez wątpienia można zaliczyć noże. Nigdy ich za wiele, powinny być ostre i mieć różne wielkości. Jeśli nie chcesz kupować całego zestawu i wolisz korzystać ze specjalistycznych akcesoriów, przeczytaj nasz poradnik i poznaj TOP 5 noży, których nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni.

  1. Nóż szefa kuchni – jest absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. To najbardziej uniwersalne narzędzie, które pozwoli pokroić mięso, twarde owoce, a w razie potrzeby otworzyć puszkę z konserwą. Nóż szefa kuchni charakteryzuje się bardzo długim i szerokim ostrzem oraz solidną rączką. Trzeba o niego dbać, regularnie ostrzyc, a przede wszystkim wybrać nóż wysokiej jakości, który posłuży wiele lat.
  2. Nóż do mięsa – najbardziej charakterystycznym elementem tego noża jest długie, ale wąskie ostrze, czasami wykończone ząbkami ułatwiającymi przecinanie twardych elementów (tzw. nóż rzeźnicki). Jeśli nóż ma gładkie ostrze, to jest przeznaczony do krojenia wędlin. Warto go mieć w kuchni, aby wreszcie móc samodzielnie przygotować plastry ulubionej wędliny o idealnej grubości.
  3. Nóż do filetowania – ten nóż trudno pomylić z jakimkolwiek innym, głównie z uwagi na bardzo elastyczne, wręcz giętkie ostrze. Dzięki niemu można z łatwością dotrzeć nożem do wnętrza ryby i wykroić idealny filet. Ostrze musi być wąskie i gładkie, a rączka dobrze wyprofilowana.
  4. Nóż do chleba – jeśli masz już dość tego, że świeże bułki po przekrojeniu wyglądają jak spłaszczone kawałki ciasta, to koniecznie zainwestuj w dobry nóż do chleba. Posiada on dość wąskie, ale dobrze wyprofilowane ostrze, zwykle wykończone ostrymi ząbkami. Dzięki temu nóż bez problemu kroi nawet twardą, chrupiącą skórkę, przy okazji pozostawiając wnętrze pieczywa idealnie równe.
  5. Nóż do warzyw – tak, to ten najmniejszy w zestawie. Jest bardzo poręczny, dlatego świetnie nadaje się do obierania ziemniaków i innych warzyw czy owoców. Ostrze jest wąskie i gładkie, a rączka bardzo dobrze wyprofilowana. Dzięki szpicowi można łatwo usuwać pestki z owoców.

Jeśli masz mikroskopijną kuchnię i trudno byłoby Ci pomieścić taki zestaw noży, to wybierz model uniwersalny – jest podobny do noża szefa kuchni, choć mniejszy i ma węższe ostrze. Powinien w zupełności wystarczyć do podstawowych prac kuchennych, o ile nie masz żyłki do gotowania.

 

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.