Zlewozmywak granitowy – przesada czy mądra inwestycja?

Maciej Piwowski
08.03.2018

Nasze kuchnie różnią się wielkością, wyposażeniem, kolorystyką, ale zawsze łączy je przynajmniej jeden element. Mowa oczywiście o zlewozmywaku, bez którego trudno jest sobie wyobrazić to pomieszczenie. Obecnie na rynku są dziesiątki rodzajów zlewozmywaków o różnych kształtach, fakturach, wielkościach. Coraz większą popularnością cieszą się modele granitowe. Mają one wiele zalet, ale odstraszają wysoką ceną zakupu. Czy warto sięgnąć głębiej do portfela? Podpowiadamy.

Zlewozmywak granitowy – czy na pewno?

Określnie „granitowy” jest użyte nieco na wyrost, ponieważ takie zlewozmywaki w rzeczywistości są wykonane z kompozytu. Najczęściej spotyka się wersje tegranitowe (proporcja kwarcu i żywic epoksydowych wynosi 80:20) oraz granitekowe (proporcja 70:30). Na pierwszy rzut oka trudno jest rozpoznać, że nie mamy do czynienia z naturalnym kamieniem. Taki zlewozmywak prezentuje się bardzo elegancko i solidnie, a do tego jest niezwykle trwały.

Zalety zlewozmywaków granitowych

Największą zaletą takiego zlewozmywaka jest odporność na zarysowania. Powierzchnię można bez obaw szorować, używając do tego nawet agresywnych detergentów, co nie wchodzi w grę w przypadku np. konglomeratu. Z tego punktu widzenia zakup zlewozmywaka granitowego jest inwestycją na wiele lat – do jego wymiany skłoni właściwie tylko chęć przeprowadzenia remontu w kuchni.

Bardzo dużą zaletą zlewów granitowych jest brak problemów z zaciekami. Na gładkiej powierzchni nie osadza się kamień, a drobne ślady można z łatwością usunąć gąbką czy nawet palcem. To zdecydowanie dobry wybór dla pedantów.

Zlewozmywak granitowy jest również bardzo odporny na wysoką temperaturę. Z reguły producenci gwarantują wytrzymałość do 250-280°C. W praktyce zatem nie ma możliwości, aby uszkodzić powierzchnię zlewu – chyba że celowo.

Nie zapominajmy również o kwestiach czysto estetycznych. Zlewozmywak granitowy zawsze prezentuje się bardzo elegancko i świetnie pasuje do kuchni urządzonej na wysoki połysk. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim dobraniu pozostałych elementów wyposażenia. Kompozyt niekoniecznie będzie dobrze korespondować z blatem z płyty MDF.

Wysoka cena – czy warto ją ponieść?

Podstawową wadą zlewu granitowego jest wysoka cena zakupu, która może kilkakrotnie przekroczyć koszt standardowego zlewozmywaka ze stali. To skutecznie odstrasza wiele osób. Warto jednak uzmysłowić sobie, że mówimy tutaj o inwestycji na wiele lat. Trwałość zlewu ze stali jest znacznie niższa, dlatego jeśli przewidywany czas użytkowania kuchni ma być bardzo długi, naprawdę zachęcamy do rozważenia granitu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie