Zmywarka nie domywa naczyń i niszczy je? Sprawdź 5 możliwych powodów

Zmywarka to jedno z najbardziej pomocnych urządzeń kuchennych. Każdy, kto ją ma, nie wyobraża już sobie bez niej życia. Bywa jednak, że zmywarka zaczyna sprawiać problemy, a klasycznym przykładem jest niedomywanie naczyń lub ich wyraźne niszczenie (rysy, odpryśnięcia, nawet pęknięcia). Co może być tego przyczyną? Wina rzadko leży po stronie zmywarki. Oto 5 najbardziej prawdopodobnych powodów Twoich problemów.

  1. Niskiej jakości tabletki – tabletki do zmywarki zawierają niezbędne środki myjące. Wiele osób szukając oszczędności wybiera te najtańsze, najczęściej marek własnych hipermarketów czy dyskontów. Tanie tabletki nie tylko są mało skuteczne w działaniu, ale mogą także niszczyć delikatne naczynia (z powodu wysokiej zawartości agresywnych detergentów), a w skrajnych sytuacjach nawet powodować zapychanie dysz zmywarki. Najlepiej jest więc eksperymentować i w końcu wybrać takie tabletki, które sprawdzają się najlepiej.
  2. Twarda woda – to problem, z którym musi się zmierzyć każdy posiadacz zmywarki. Twarda woda utrudnia mycie naczyń, jest także groźna dla urządzenia, ponieważ powoduje odkładanie się kamienia. Każda zmywarka ma własny zmiękczacz wody, ale trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu soli. Dobrym i przyszłościowym rozwiązaniem jest zainwestowanie w centralny zmiękczacz na cały dom.
  3. Brak środka do nabłyszczania lub jego niska jakość – środek do nabłyszczania nie tylko sprawia, że kieliszki pięknie lśnią. Chroni również inne szklane powierzchnie przed matowieniem. Nie warto wierzyć w zapewnienia producentów tabletek, że produkt 3w1 zastąpi sól i nabłyszczacz. Środek do nabłyszczania powinien być wlewany osobno i prezentować odpowiednią jakość. Jego brak szybko spowoduje zniszczenie szklanek i kieliszków.
  4. Zbyt dużo naczyń jednocześnie – każda zmywarka ma określoną przez producenta pojemność. Nie warto jej przekraczać i np. układać naczynia jedne na drugich, bo to znacznie zmniejsza skuteczność mycia. Naczynia powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby zostały zajęte wszystkie wolne przestrzenie w koszach – jednak nie piętrowo.
  5. Niestabilna zmywarka – trzeba koniecznie zwrócić uwagę na sposób montażu zmywarki. Jeśli urządzenie nie jest odpowiednio ustabilizowane na nóżkach lub zostało źle przymocowane do wnęki meblowej, to po prostu będzie się ruszać podczas pracy. To powoduje zwiększony hałas, a przede wszystkim przemieszczanie się naczyń w komorze, czego efektem może być pękanie talerzy i powstawanie odprysków.

Jak widać powody, dla których zmywarka nie domywa naczyń lub je niszczy, wcale nie muszą być związane z awarią urządzenia. Zacznij od sprawdzenia tych elementów, które wymieniliśmy w poradniku – to powinno rozwiązać problem.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.