Czy wiesz, czym właściwie jest TIR?

Mariusz Siwko
02.01.2018

Jak to czym? To przecież potoczne określenie samochodu ciężarowego przewożącego jakieś towary. Rzeczywiście, w mowie potocznej skrót „TIR” zaczął funkcjonować w takim znaczeniu, jednak warto wiedzieć, że tak naprawdę pochodzi od czegoś zupełnie innego. Wyjaśnimy to w poniższym artykule.

TIR to skrót od międzynarodowej konwencji celnej

Owa konwencja powstała po to, aby uprościć procedury związane z przewozem nieoclonych towarów przez kraje tranzytowe. Akronim ‘”TIR” powstał od francuskich słów Transport International Routier. Wspomnianą konwencję podpisały niemal wszystkie kraje europejskie, w tym oczywiście Polska. Mianem TIR-a określamy zatem nie sam pojazd, ale sposób transportu towarów.

Konwencja została ratyfikowana w 1975 roku. Dzięki niej znacznie uproszczono zasady transportu w Europie. Każdy pojazd ciężarowy, który porusza się na tzw. karnecie TIR, po wyjeździe z państwa biorącego udział w konwencji jest dokładnie sprawdzany i plombowany. Może to nastąpić na przejściu granicznym lub w urzędzie celnym. Odplombowanie następuje dopiero w państwie docelowym, co wynika z dokumentów przewozowych.

Obecnie konwencja ma mniejsze znaczenie dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ obowiązuje układ z Schengen (zniknęły przejścia graniczne). Jednak do umowy przystępują kolejne kraje spoza Europy – ostatnio zrobiła to np. Chińska Republika Ludowa, a wcześniej także m.in. Rosja, Iran, Kazachstan czy Turcja. Dzięki konwencji TIR transport jest szybszy, a formalności graniczne udało się ograniczyć do niezbędnego minimum.

Oznakowanie pojazdu

Każdy ciągnik siodłowy z naczepą, który realizuje przewóz na podstawie konwencji, musi posiadać z przodu niebieską tablicę z białymi literami TIR. Jeśli pojazd nie porusza się w transporcie międzynarodowym, takiej tabliczki się na nim nie mocuje.

Z czasem oczywiście przyjęło się mówić, że każdy ciągnik siodłowy z naczepą jest po prostu tirem, a jego kierowca tirowcem. Określenie to funkcjonuje powszechnie, nawet w języku urzędowym, choć nie zawsze jest używane poprawnie.

Zapamiętaj – ciągnik siodłowy z naczepą

To prawidłowa nazwa pojazdu, który nie realizuje przewozu w ramach konwencji TIR, bo np. porusza się wyłącznie po drogach krajowych lub w obrębie jednego rejonu. Wielu kierowców samochodów osobowych nie może sobie tego przyswoić, pewnie głównie dlatego, że słowo „ciągnik” jednoznacznie kojarzy się z maszyną rolniczą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie