Monitoring GPS: nie tylko dla flot samochodowych

Maciej Piwowski
22.02.2018

Monitorowanie pojazdów przy wykorzystaniu technologii GPS powoli staje się standardem. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają przede wszystkim firmy transportowe – z myślą o lepszej kontroli pracy kierowców, optymalizacji tras oraz zwiększeniu bezpieczeństwa aut. Ale to nie jedyna grupa pojazdów, która może być objęta monitoringiem GPS. Poznaj nietypowe sposoby na wykorzystanie tej usługi.

Monitoring GPS może być zastosowany w każdym pojeździe. Niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy klasy premium, ciężarówka, autokar czy maszyna rolnicza – system namierzania zadziała dokładnie tak samo. Jednak jego funkcjonalność można wykorzystać na wiele sposobów. Z tego powodu coraz więcej firm ze specjalistycznych branż decyduje się na skorzystanie z monitoringu GPS w pojazdach.

Monitoring GPS maszyn budowlanych i rolniczych – lepsza kontrola nad czasem pracy

Nie tylko ciężarówki czy pojazdy osobowe są kosztownymi pojazdami. Równie drogie, a często nawet droższe, mogą być maszyny budowlane i rolnicze. To pojazdy wykorzystywane do zadań specjalnych, których eksploatacja niesie za sobą wysokie koszty. Zarówno kradzież takiego sprzętu, jak i jego nieprawidłowe (i nieautoryzowane) użytkowanie może narazić jego właściciela na poważne straty, czemu może zapobiec monitoring GPS.

Nowoczesny system monitorowania GPS, oferowany np. przez Konsalnet:

  • to niezawodne zabezpieczenie antykradzieżowe – stale monitoruje pozycję pojazdu i sygnalizuje każdą próbę jego nieautoryzowanego przemieszczenia, zwłaszcza bez uruchamiania stacyjki,
  • optymalizuje eksploatację maszyn – oprogramowanie obsługujące monitoring można zintegrować np. z oprogramowaniem firmowym, co usprawni rozliczanie czasu pracy i inne procesy kadrowe,
  • zapewnia pełen nadzór nad sposobem wykorzystania maszyn – zapobiega np. nieprawidłowościom związanym z użytkowaniem takiego sprzętu przez kierowców do potrzeb prywatnych (np. podczas wykonywania dodatkowych, nieuzgodnionych zleceń),
  • zapewnia precyzyjny monitoring zużycia paliwa – co pozwala wyeliminować problem kradzieży paliwa z pojazdów.

Monitoring GPS a usługi komunalne

Monitorowanie pracy niektórych pojazdów jest wymagane przepisami prawa. Mowa np. o tych, które zajmują się wywozem nieczystości i realizują pokrewne usługi komunalne. Od 2013 roku wszystkie muszą być wyposażone w monitoring GPS. Celem jego działania jest zapewnienie możliwości kontroli nad tym, co dzieje się z odpadami po ich odbiorze od klientów. Muszą one trafić na prowadzone zgodnie z prawem wysypisko, bądź np. do centrum recyklingu. System monitorowania pozwala nie tylko śledzić przebieg trasy każdego auta, ale i zapisuje ją, dzięki czemu podczas kontroli nie ma problemu z uzyskaniem niezbędnych danych.

Dane zapisane przez system monitoringu GPS pozwalają określić np.:

  • dokładny przebieg trasy pojazdu – wraz z określeniem punktów, w których się zatrzymywał oraz czasu postojów, co wyklucza ryzyko nieprawidłowej utylizacji odpadów czy wykorzystania pojazdu do celów prywatnych,
  • typ odpadów i pojemników – z podziałem zgodnym z ustalonymi zasadami recyklingu,
  • który kierowca prowadził pojazd danego dnia – ułatwia to nie tylko kontrolę czasu pracy, ale i ewentualne wyjaśnienie problematycznych sytuacji.

Monitoring GPS przydaje się również podczas przewozu wartości w betonowozach czy też w karetkach pogotowia i ambulansach, a nowoczesne systemy dostosowują się do specyficznych potrzeb każdej z branż.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie