OC Przewoźnika: co wpływa na jego cenę? Na co uważać?

Mariusz Siwko
16.05.2018

Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi mieć wykupione ubezpieczenie komunikacyjne OC. Dotyczy to oczywiście także samochodów ciężarowych, w tym transportujących towary. W tym przypadku właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia tzw. OC Przewoźnika. Jest to produkt ubezpieczeniowy stworzony specjalnie z myślą o firmach transportowych, które często odpowiadają za towary o znacznej wartości. Stąd też trzeba się liczyć z dość wysoką składką. Warto przy tym wiedzieć, co tak naprawdę na nią wpływa. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Obroty firmy

To najważniejsze kryterium, które ma kluczowy wpływ na wysokość składki. OC Przewoźnika oblicza się bowiem w relacji do rocznych obrotów netto z usług przewozowych świadczonych przez daną firmę. Pisząc najprościej: im więcej firma zarabia, tym wyższą składkę zapłaci. Stąd trudno byłoby podać choćby przybliżoną stawkę dla konkretnego przedsiębiorstwa bez poznania jego obrotów.

Suma gwarancyjna

To bardzo ważny parametr, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę wybierając OC Przewoźnika. Wiele polskich firm decyduje się na najniższą sumę gwarancyjną, by w ten sposób obniżyć składkę ubezpieczeniową. To błąd. Gdy dojdzie do wypadku, w wyniku którego służby będą musiały np. zamknąć autostradę, koszty tej operacji będzie musiał pokryć ubezpieczyciel, ale tylko do wysokości SG. Gdy ta okaże się za niska, odpowiedzialność spadnie na przewoźnika.

Rozszerzenie o ryzyko rozboju

Warto przynajmniej rozważyć wykupienie takiego rozszerzenia, ponieważ to gwarantuje wypłatę odszkodowania za utracony ładunek w wyniku rozboju. Co prawda do takich sytuacji dochodzi coraz rzadziej, ale nadal nie można ich wykluczyć.

Rodzaj transportowanego towaru

Każdy ubezpieczyciel ma własną listę tzw. towarów podwyższonego ryzyka, czyli szczególnie cennych. Standardowo znajdują się na niej papierosy, alkohol, sprzęt elektroniczny, leki czy części samochodowe. Jeśli firma transportuje takie towary, to oczywiście składa za OC Przewoźnika będzie znacznie wyższa, bo i ubezpieczyciel ponosi wtedy większe ryzyko.

Obszar działalności

Jeśli Twoja firma transportowa działa wyłącznie na terytorium Polski, to wystarczy Ci OC Przewoźnika w ruchu krajowym (w skrócie: OCP krajowe). Jeśli jednak planujesz trasy międzynarodowe, to niezbędne będzie wykupienie DRUGIEGO ubezpieczenia, co oczywiście znacząco podnosi koszty całej operacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie