Outsourcing w transporcie – poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Krzysztof Jagielski
19.12.2017

Outsourcing polega na zlecaniu różnych prac na rzecz swojego przedsiębiorstwa innym, niezależnym podmiotom. Tę metodę współpracy powszechnie wykorzystuje się we współczesnym biznesie, także w branży logistycznej. Przedsiębiorcy korzystają nie tylko z outsourcingu magazynowego (wynajmu powierzchni wraz z obsługą dostaw i wydawania towarów), ale przede wszystkim transportowego. Jest to bardzo opłacalne, choć niepozbawione kilku wad.

Najważniejsze zależy outsourcingu w transporcie

Jak już wspomnieliśmy, outsourcing w transporcie zwyczajnie się opłaca. Firma, która zleca przewóz towarów innemu podmiotowi, nie musi martwić się kosztami utrzymania floty pojazdów, nagłymi wzrostami cen paliw, awariami, żądaniami płacowymi kierowców. Umawia się na konkretną stawkę przewozową i na tej podstawie rozlicza się z wykonawcą usługi.

Tutaj ujawnia się kolejna zaleta outsourcingu, mianowicie: święty spokój. Wszystkie problemy i wyzwania związane z przewozem towaru spadają na barki wykonawcy usługi. To do niego należy zaplanowanie trasy, znalezienie kierowcy, podstawienie odpowiedniego samochodu. To na nim ciąży też odpowiedzialność za bezpieczeństwo towaru.

Outsourcing transportowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które przewożą towary do klientów okazjonalnie i zwyczajnie nie opłaca im się utrzymywać własnej floty pojazdów. Dzięki temu odpadają dodatkowe koszty, jak ubezpieczenie, raty leasingowe, serwisowanie samochodów, przeglądy itd.

Transport nierozerwalnie wiąże się też z ryzykiem. W trasie może dojść do awarii, choroby kierowcy, utrudnień drogowych, napaści. Przewidywanie tych zagrożeń należy do organizatora przewozu, a nie do zleceniodawcy.

Jest też kilka wad

Największą wadą outsourcingu w transporcie jest ograniczona kontrola nad poczynaniami przewoźnika. Oczywiście w umowie można zastrzec, że np. transport ma się odbywać wyłącznie głównymi traktami komunikacyjnymi, jednak w praktyce trudno jest tego dopilnować.

Zleceniodawca musi również obdarzyć wykonawcę transportu dużym zaufaniem i powierzyć mu ładunek, którego wartość często jest liczona w setkach tysięcy złotych. Jeśli firma okaże się niesolidna, to ewentualne dochodzenie roszczeń będzie bardzo utrudnione. Dlatego należy uważnie prześwietlić współpracownika przed podpisaniem umowy.

Ostatnią wadą są kwestie wizerunkowe. Niektóre firmy celowo inwestują we własne floty pojazdów, aby w ten sposób zadbać o markę przedsiębiorstwa i zbudować jej wiarygodność w oczach klientów. Nie da się tego zrobić powierzając przewóz firmie zewnętrznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie