Identyfikacja wizualna w małej firmie?

Mateusz Nowak
04.01.2018

Identyfikacja wizualna w małej firmie? Nadeszły czasy, w których nawet mały startup zaczyna obecnie gwałtownie się rozwijać – przyznać należy, że w dużej mierze jest to zasługa dofinansowań z urzędu pracy, czy środków unijnych. Jadnak wraz z rozwojem firmy istnieje obowiązek dopasowania się do rynku i zyskanie szerokiego grona odbiorców naszych towarów czy usług.

Jak jednakże tego dokonać w dzisiejszym, przeładowanym reklamami i uginającym się od ciężaru informacji świecie? Rozwiązaniem problemu może być identyfikacja wizualna!

Czym jest to tajemniczo brzmiące słowo? Jak mówi specjalista od kreowania marki identyfikacja wizualna, to proces polegający na sformułowaniu i ujednoliceniu wizerunku firmy, który objawia się w materiałach reklamowych, symbolach i kolorach powiązanych z konkretną marką. W stworzeniu spójnego wizerunku pomagają firmom wyspecjalizowane w tym celu agencje reklamowe. Kluczem jest przygotowanie logotypu, który to będzie w sposób nienachalny oraz wysoce przejrzysty prezentował główny obszar działalności firmy. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, by logo oddawało w możliwie prosty sposób charakter firmy, zapadało w pamięć i budziło pozytywne skojarzenia. Następnym krokiem, jeżeli już mamy własne logo, jest zadbanie o to, by pojawiało się we wszystkich naszych materiałach reklamowych oraz na stronie internetowej. Spowoduje to, że nasi kontrahenci, zarówno obecni jak i przyszli będą kojarzyć konkretną grafikę z naszą firmą.

Spójność identyfikacji wizualnej to jednakże nie tylko sam logotyp, jak mogłoby się zdawać – to także, a może zwłaszcza ujednolicenie używanych kolorów, treści reklamowych, całej szaty graficznej strony internetowej oraz korespondencji z klientami. Nie należy także zapominać o zastosowaniu (lub też stworzeniu od podstaw) własnej czcionki, dzięki której klienci w kilka sekund odgadną, że otrzymali list, paczkę lub materiał promocyjny właśnie od naszej firmy. Po stworzeniu jednolitego, spójnego i ciekawego brandingu nie należy spoczywać na laurach.

Konieczne jest przeprowadzenie testów na grupach przypadkowych osób w środowisku kontrolowanym i sprawdzenie, czy dla osób niezaznajomionych z naszymi działaniami promocyjnymi treści jakie chcemy przekazać są jasne oraz nienachalne. Dopiero jeśli ten test wypadnie dla nas korzystnie, możemy uznać, że proces tworzenia identyfikacji wizualnej dla naszej firmy jest zakończony i wdrożyć go w życie. Niezbędne jest jednak stałe monitorowanie tego, jak radzi sobie ona na rynku lokalnym i krajowym, gdyż nigdy nie jest za późno aby wprowadzić modyfikacje, przeprowadzić delikatny lifting elementów graficznych lub też odrzucić te, które negatywnie wpływają zarówno na generowane zyski jak i na zainteresowanie klientów. By być na bieżąco warto podglądać, co robią największe firmy np. Coca cola, Apple czy Facebook. Mają one potężne budżety na badanie rynku i najlepszych specjalistów od tworzenia wizerunku, więc jeśli oni zmieniają wygląd to nie jest to zabieg przypadkowy.

autor: Łobzowska Studio

 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie