Buty ze skóry ekologicznej – czy to dobry wybór?

Marek Szydełko
28.12.2015

Większość z nas pewnie nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale faktem jest, że obecnie obuwie wykonane ze skóry ekologicznej ma około 50% udział w rynku. To nieprawda, że buty z materiałów powlekanych noszą tylko osoby niezamożne lub nieświadome, czym jest moda. Wprost przeciwnie – obuwie ze skóry ekologicznej stało się szalenie modne na fali ruchu proekologicznego. Jednak nie tylko ten fakt powoduje, że warto przynajmniej zastanowić się nad noszeniem tego typu butów.

Niska jakość? Niekoniecznie

Buty z tzw. eko skóry są wykonane z materiału powlekanego (najczęściej poliuretanem), który znakomicie imituje skórę naturalną. Technologia produkcji jest obecnie tak doskonała, że osoby nie do końca zorientowane w charakterystyce poszczególnych materiałów, miałyby spory problem z odróżnieniem obuwia syntetycznego od skórzanego. Odpada nam więc argument podnoszony przez wielu, że buty z eko skóry są brzydkie i wyglądają na bardzo tanie. To po prostu nieprawda.

Dobrym przykładem jest tutaj znana, przede wszystkim kierowcom, alcantara. Powszechnie stosuje się ją do produkcji tapicerki samochodowej. Większość sądzi wręcz, że alcantara jest materiałem naturalnym, a to w rzeczywistości także materiał syntetyczny! Jest jednak na tyle efektowny i przyjemny w dotyku, że doskonale wciela się w rolę skóry zwierzęcej.

Eko skóra eko skórze nierówna

Wracając do butów. Dość często można usłyszeć, że obuwie z eko skóry powoduje duży dyskomfort. Znów mamy do czynienia z przekłamaniem. Owszem, produkty najniższej jakości, bardzo tanie, wykonane z materiału powlekanego polipropylenem (PVC) mogą prowadzić do odparzeń, wydzielać nieprzyjemne zapachy i powodować nadmierne pocenie się stopy.

Jednak żadna z tych wad nie dotyczy materiału powlekanego poliuretanem (PU) – ten jak najbardziej zapewnia oddychalność. Warto więc za każdym razem sprawdzać, z czego tak naprawdę zostały wykonane buty.

Pamiętajmy również, że na komfort korzystania z obuwia w dużym stopniu wpływ ma nie sam materiał wierzchni, ale takie elementy, jak zapiętka, podszewka i wyściółka. Pewnie wiele osób się zdziwi, ale najczęściej są one wykonane właśnie ze skóry syntetycznej! Jeśli mamy do czynienia z materiałem dobrej jakości, o odpowiedniej grubości i miękkości, wówczas możemy zapomnieć o stereotypowych wadach użytkowania eko obuwia.

Wytrzymałość? Można się zdziwić

Niejednej osobie zdarzyło się całkowicie zamoczyć buty wykonane ze skóry naturalnej. Jeśli, co gorsza, ową skórą był nubuk lub zamsz, to takie obuwie trudno jest później przywrócić do pierwotnego stanu. Nierzadko całkowicie zmieni ono swój odcień, a w przypadku solidnego zalania będzie się nadawać do wyrzucenia.

Jeśli w takiej pechowej sytuacji będziemy mieć na stopach buty wykonane ze skóry syntetycznej, wówczas wystarczy je wysuszyć, przetrzeć szmatką i nie będzie śladu, że cokolwiek złego się z nimi stało. To niewątpliwy atut materiałów powlekanych poliuretanem – są one w pełni odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu oraz czyszczeniu. Takich butów nie trzeba też konserwować i specjalnie o nie dbać. Jeśli sięgniemy po produkt dobrej jakości, to naprawdę możemy liczyć na długie użytkowanie.

Nie bagatelizujmy także względów ekologicznych i pamiętajmy, że produkcja butów skórzanych wiąże się z uśmiercaniem zwierząt. Dla wielu osób jest to dostateczny argument, aby całkowicie zrezygnować z odzieży, mebli czy butów stworzonych z użyciem skór odzwierzęcych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie