Cosplay, czyli moda na bycie... kimś innym

Marek Szydełko
13.03.2017

Cosplay to zjawisko, o którym słyszało wiele osób, ale niewiele wie, czym naprawdę jest. Ta moda narodziła się już w latach 30. w Stanach Zjednoczonych (wcale nie w Japonii) i ogarnęła cały świat. Cosplay polega na przebieraniu się za ulubionego bohatera filmu, komiksu czy gry komputerowej w taki sposób, aby maksymalnie się do niego upodobnić.

Cosplay to coś więcej niż moda

Jak wspomnieliśmy za ojczyznę cosplayu uważa się USA, ponieważ właśnie tam w 1939 roku odbyła się pierwsza edycja World Science Fiction Convention, na której pojawili się ludzie przebrani za swoich ulubionych bohaterów, przede wszystkim z komiksów. Obecnie prawdziwym zagłębiem kultury cosplay jest Japonia, gdzie odbywają się gigantyczne imprezy dla fanów przebieranek, a sama moda już dawno przekroczyła granicę zwykłej ciekawostki. To coś znacznie ważniejszego.

Cosplayer to dla wielu osób prawdziwy zawód. Mistrzowie wcielania się w różne postaci mają setki tysięcy fanów w mediach społecznościowych, popularne kanały na YouTube, dzięki czemu zarabiają na swojej pasji ogromne pieniądze.

Jak to wygląda w Polsce?

W Polsce cosplay także zdobywa sobie popularność i regularnie organizowane są imprezy dla pasjonatów tej mody. Największe zagłębie cosplayerów to oczywiście Intel Extreme Masters w Katowicach, czyli mistrzostwa świata w grach komputerowych.

W naszym kraju osoby uprawiające tę modę skupiają się przede wszystkim na świecie mangi, czyli japońskiego komiksu. Nie brakuje prawdziwych wirtuozów upodabniania się do postaci anime, którzy są rozpoznawalni w swoim światku i osiągają sukcesy na polu cosplayu.

Czy to może uznać za modę?

Jak najbardziej. Wiele przebrań cosplayowych to prawdziwe dzieła sztuki, których nie powstydziłby się czołowy dom mody. Cosplayerzy bardzo przykładają się do przygotowywania swoich strojów i dbają o najmniejszy nawet szczegół – właśnie dlatego całość robi tak duże wrażenie.

Oczywiście cosplay to nie tylko ubrania, ale także makijaż, fryzura, odpowiednie poruszanie się, nawet zapach. Chodzi o to, aby maksymalnie upodobnić się do pierwowzoru, a im lepiej się to uda, tym większa szansa na międzynarodowy sukces i rozpoznawalność w branży.

Cosplay powoli przestaje być traktowany jako fanaberia i niewinna zabawa. „Duży” świat mody zauważył, jak ważny staje się to trend i czasami przemyca elementy tego świata podczas pokazów czy projektowania nowych kolekcji.

Przebranie się za postać z komiksu czy gry komputerowej jest także świetnym pomysłem na wyróżnienie się w tłumie podczas imprezy. Nic dziwnego, że na całym świecie, również w Polsce, powstają specjalne sklepy z gotowymi ubraniami cosplayowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie