Nie tylko meble. Materiały powlekane w różnych branżach i ich zastosowanie

Piotr Kowalczyk
11.01.2016

Chyba każdy słyszał już o eko skórze, a jeśli nie, to z pewnością o dermie czy skaju. Materiały powlekane PU lub PVC są obecne w każdej dziedzinie naszego życia, choć czasami możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy. Korzystamy z nich użytkując meble, czytając książki, wybierając dodatki do garderoby, a nawet chodząc! Chcemy przybliżyć Wam zastosowanie materiałów powlekanych w różnych branżach i uzmysłowić, że tak naprawdę nie możemy się bez nich obyć.

Gdzie spotkasz się z eko skórą?

Produkty z eko skóry są dosłownie wszędzie. Ten materiał wykorzystują nie tylko tapicernie, ale także bardzo znane i szanowane firmy odzieżowe. Nie ma bowiem nic złego w użytkowaniu takich produktów, o ile oczywiście zostały one wykonane z odpowiedniej jakości materiału.

Oto najpopularniejsze produkty z eko skóry, które można spotkać na polskim i światowym rynku:

  • Obuwie – buty z dermy nadal mogą być substytutem tych wykonanych ze skóry naturalnej. Są zauważalnie tańsze, co wcale nie oznacza, że brzydsze czy mniej modne. Nawet znane firmy obuwnicze sięgają po eko skórę, aby dać swoim klientom wybór i pokazać, że ten materiał może być trwały i piękny.
  • Torebki – to bodaj najpopularniejsze produkty, które są wykonywane z eko skóry. Powód jest prosty – cena. Torebki ze skóry naturalnej są bardzo drogie, dlatego wiele klientek świadomie sięga po te z tkaniny powlekanej PVC czy PU. Torebka dobrej marki wykonana z eko skóry na pierwszy rzut oka wcale nie zdradza, że jest tańszym odpowiednikiem produktu skórzanego. To bardzo dobry wybór dla pań, które często zmieniają torebki i nie chcą przez to wydawać dużych pieniędzy.
  • Ubrania – eko skóra jest bardzo często wykorzystywana do produkcji kurtek. To nieprawda, że używają jej tylko mało znane marki. Ubrania z tkanin powlekanych można znaleźć w katalogach czołowych firm odzieżowych, włącznie z tymi, które specjalizują się w produktach ze skóry naturalnej. Odpowiedni fason, wysoka jakość materiału – to w praktyce decyduje, że np. kurtka z eko skóry może prezentować się równie efektownie, jak ta skórzana.
  • Portfele – kolejny przykład na to, że dobra eko skóra z powodzeniem może zastępować nam skórę naturalną. Pewnie wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że w swoich torebkach i kieszeniach nosi portfele wykonane z tkaniny powlekanej.
  • Książki, kalendarze – eko skóra jest powszechnie stosowana w introligatorstwie. Zdobi okładki pięknie wydanych publikacji. Zdecydowana większość kalendarzy książkowych również jest wykonana z tkaniny powlekanej.

Eko skóra – nie tylko dla oszczędnych

Tak duża popularność eko skóry nie bierze się wyłącznie z faktu, że jest to materiał znacznie tańszy niż skóra naturalna. Na całym świecie coraz silniejszy jest ruch obrońców przyrody i osób świadomych ekologicznie, które sprzeciwiają się stosowaniu skór zwierzęcych do zaspokajania ludzkich zachcianek. Nie chodzi już tylko o futra, ale też o ubrania codzienne, meble czy galanterię.

Można wręcz stwierdzić, że korzystanie z produktów wykonanych z eko skóry jest modne i świadczy o wrażliwości na cierpienia zwierząt. Wiele osób w ten sposób manifestuje swoją niezgodę na wykorzystywanie skór naturalnych.

Ten trend oczywiście zauważyli producenci i obecnie mamy do czynienia z największą ekspansją wyrobów z tkanin powlekanych w historii. To nieprawda, że derma czy skaj odeszły do lamusa wraz z upadkiem poprzedniego systemu politycznego. Wysokiej jakości odzież, meble i galanteria z eko skóry zajmują coraz lepsze miejsca na półkach czołowych marek, a zapotrzebowanie na nie rośnie w ogromnym tempie i wcale nie jest uzależnione od stopnia zamożności społeczeństwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie