Tkanina czy dzianina? Jakie są różnice?

Normą jest, że obu słów używamy zamiennie, co wynika z faktu, że tak naprawdę nie rozumiemy ich znaczenia. W praktyce jednak tkanina i dzianina są zupełnie różnymi materiałami, które powstają w inny sposób i są używane do innych rzeczy. Jak same nazwy wskazują: tkaninę się tka, a dzianinę dziana. Ta prosta definicja jednak oczywiście nie wystarczy. W tym artykule pokażemy Wam różnice między tkaniną a dzianiną i wskażemy produkty, w których oba materiały najczęściej występują.

Niby to samo, a jednak nie

Tkanina i dzianina to materiały włókiennicze i na tym w zasadzie ich podobieństwo się kończy. Oba materiały różnią się bowiem istotną kwestią, a mianowicie metodą splatania nitek ze sobą. W przypadku tkaniny mamy do czynienia z dwiema nitkami – osnową i wątkiem – które wzajemnie przeplatamy pionowo i poziomo.

Dzianina natomiast jest wykonana z tylko jednej nitki, czyli przędzy, która tworzy charakterystyczne oczka (materiał przypomina więc szalik zrobiony przez babcię na drutach). Do produkcji elementu garderoby wykorzystuje się szydełkarkę lub osnowarkę. W efekcie gotowy materiał jest bardzo podobny do naturalnej wełny – jest puszysty i miękki, miły w dotyku i delikatny.

Dzianie wykorzystuje się głównie do produkcji mniejszych partii ubrań, w przeciwieństwie to tkanin – te, przy użyciu specjalnych maszyn, mogą wytwarzać hurtowe ilości rzeczy.

Różne zastosowanie

Oba materiały są wykorzystywane do produkcji zupełnie różnych rzeczy. Z tkanin najczęściej wykonuje się pościel, odzież, bieliznę, płaszcze, sukienki, obrusy. Dzianiny natomiast, to przede wszystkim rajstopy, skarpety, pończochy, ale też swetry, czapki i szaliki.

Ogromnym plusem dzianin w porównaniu do tkanin jest fakt, że materiał ten pozwala nam na stworzenie przeróżnych faktur i wzorów. Tkaniny jednak osiągają dużą przewagę pod względem uniwersalności. Mogą być bowiem wykonane z przeróżnych materiałów, takich jak: jedwabie, len, bawełna, wełna czy juta.

Zalety i wady obu materiałów

Tkaniny i dzianiny znacznie różnią się od siebie. Nie oznacza to wcale, że jeden materiał jest lepszy od drugiego. Po prostu – mają inne zastosowania.

Do plusów dzianin z pewnością warto zaliczyć:

  • przyjemność noszenia;
  • elastyczność i rozciągliwość;
  • dopasowują się do ciała;
  • bardzo duży wybór wzorów i faktur;
  • niska cena produkcji i jej łatwość, dlatego dzianiny są wytwarzane często w krajach słabo rozwiniętych.

Plusy tkanin natomiast wynikają wprost z minusów dzianin:

  • są bardziej uniwersalne w zastosowaniu;
  • chronią przed wiatrem (dzianiny zupełnie nie dają takiej ochrony);
  • są dużo trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia;
  • mniej się odkształcają podczas noszenia, dlatego można je użytkować dłużej.

Optymalnie jest zatem sięgać zarówno po produkty z dzianiny, jak i z tkanin. Te pierwsze bez wątpienia zapewniają bardzo wysoki komfort i są przyjemne w noszeniu, te drugie natomiast zostaną z nami dłużej w dobrym stanie i są bardziej uniwersalne. Ważne jest, aby nie mylić pojęć i rozróżniać, czym różni się tkanina od dzianiny.

Polecane

Dyskusja

Kategoria

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.