Budowa myjni bezdotykowej czyli na co zwrócić uwagę w tego typu inwestycji

Piotr Kowalczyk
06.03.2017

Coraz częściej przy drogach i stacjach benzynowych spotyka się myjnie bezdotykowe. Najczęściej to kilka stanowisk, na których można samodzielnie umyć swoje auto za niewielkie pieniądze i to w kilka minut. Zwiększająca się popularność myjni bezdotykowych sprawia, że budowanych jest ich coraz więcej. Co warto wiedzieć przed otworzeniem własnej myjni?

Lokalizacja

Przede wszystkim musimy znaleźć sporą działkę, która pomieści kilka stanowisk. Przykładowo chcąc postawić 2 stanowiska myjące, powierzchnia działki powinna wynosić około 300m2, wliczając w to powierzchnię obiektu, przestronny dojazd i wyjazd. Dla 4 stanowisk potrzebna powierzchnia zwiększa się do około 500m2. Działka musi mieć także dostęp do wody i prądu. Warto zastanowić się nad działką mieszczącą się blisko stacji benzynowej, supermarketu lub dużych parkingów. Miejsce musi być łatwo dostępne dla samochodów i widoczne z głównej ulicy. Ludzie z myjni często korzystają impulsywnie, dlatego dobrym pomysłem jest zlokalizowanie jej przy dużym ruchu samochodowym.

Zakup lub dzierżawa działki

Jeśli jesteśmy właścicielami odpowiedniej działki, to właściwie najważniejszy problem mamy za sobą. Jeśli nie, trzeba podpisać umowę kupna-sprzedaży lub dzierżawy z właścicielem, który może być osobą prywatną lub firmą. Warto również udać się do Urzędu Miasta i zapytać o dostępne działki, ponieważ taka dzierżawa z pewnością będzie dużo tańsza niż od prywatnej osoby.

Przed podpisaniem umowy z właścicielem powinniśmy uzyskać zgodę na budowę. Wybierając działkę do kupna lub dzierżawy można wcześniej umówić się z właścicielem, że umowa zacznie obowiązywać od czasu wydania pozwolenia na budowę, aby w razie odmowy nie ponosić żadnych kosztów.

Jeśli będziemy wynajmować działkę, umowę należy podpisać na jak najdłuższy czas. Najczęściej wybierany okres dzierżawy wynosi od 10 do 20 lat. W umowie można zawrzeć informację, że w razie zerwania umowy przez właściciela działki zastrzegasz, że w ciągu roku lub dłużej nie może funkcjonować tam myjnia bezdotykowa. To bardzo ważne, ponieważ często można spotkać się z nieuczciwą konkurencją, która chętnie przejmie dobrze prosperujący interes.

Konieczne pozwolenia

Na początek udajemy się do właściwego organu zarządzającego, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W zależności od wielkości miasta zajmuje się tym wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Następnie musimy udać się do Wydziału Architektury i Urbanistyki, który znajduje się w Urzędzie Miasta. Tam uzyskamy wypis dotyczący planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym chcemy wybudować myjnię bezdotykową.

W międzyczasie musimy uzyskać także pozwolenie wodnoprawne, które możemy dostać w starostwie oraz sprawdzić warunki podłączenia sieci wodnokanalizacyjnej.

I teraz najważniejsze – pozwolenie na budowę. Aby dostać pozwolenie, musimy złożyć adaptację projektu, który musi zawierać:

  • Plan zagospodarowania terenu
  • Plan sieci
  • Projekt przyłączy
  • Uzgodnienia z sanepidem
  • PHP
  • P-Poż

Oczywiście, musimy pamiętać też o założeniu działalności gospodarczej lub dodaniu odpowiedniej zmiany we wniosku, jeśli już jesteśmy przedsiębiorcami. W tym celu należy udać się do odpowiedniego Urzędu Miasta i zmienić dane. W przypadku zakładania nowej działalności, według nowych przepisów prawa, wszystkie formalności załatwiamy na jednym stanowisku. Po otrzymaniu decyzji, należy tylko udać się do ZUS, aby złożyć dokumenty o ubezpieczenie.

Budowa myjni bezdotykowej

Prace budowlane przy budowie myjni bezdotykowej trwają od miesiąca do dwóch. Czasami okres ten może się wydłużyć, jeśli teren jest wyjątkowo trudny. Podczas prac budowlanych wylewa się beton, służący za podstawę stanowisk oraz dojazd i wyjazd. Pod stanowiskami umieszcza się także ogrzewanie, aby nie dopuścić do powstawania lodu, co może prowadzić do kolizji i wypadków. Następnie podciąga się wszystkie media, takie jak woda, prąd, gaz i kanalizacja. Na końcu montuje się stanowiska, na których muszą znajdować się urządzenia do mycia samochodów oraz wiaty. Ich montaż trwa od 1 do 3 tygodni w zależności od ich ilości.

Na koniec

Po ukończeniu budowy myjni bezdotykowej musimy powiadomić wszystkie instytucje wymienione w pozwoleniu na budowę o zakończeniu prac i oddać myjnię do odbioru. Dopiero po dokonaniu tych wszystkich formalności możemy otwierać myjnię i cieszyć się własnym biznesem.

Myjnia bezdotykowa już działa – co jeszcze będzie potrzebne?

Myjnie bezdotykowe są otwarte 24 godziny na dobę. Warto pomyśleć o zatrudnieniu pracowników lub ochrony. W niektórych przypadkach potrzebne będzie zatrudnienie ochrony i pracowników. Pracownik potrzebny będzie do rozmienienia pieniędzy i udzielenia pomocy, jeśli ktoś korzysta z takiej myjni po raz pierwszy lub by rozwiązać problemy techniczne. Ochrona przyda się w przypadku niszczenia mienia i przypilnuje porządku na myjni. Zatrudnienie pracowników generuje dodatkowe koszty, ale w ogólnym rozrachunku jest to opłacalne. Klient lubi czuć się bezpiecznie i z pewnością nie raz będzie potrzebować rozmienić pieniądze. Gdy nie uda mu się na naszej myjni, trafi do konkurencji, a do nas może już nie wrócić.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie