Grzeje zamiast chłodzić? Jakie mogą być przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie?

Kiedyś była luksusem, dziś nie wyobrażamy sobie bez niej jazdy. Klimatyzacja stała się standardowym wyposażeniem samochodu i każdy kierowca przyzna, że jest bardzo przydatna. Oczywiście pod warunkiem, że działa. Gdy pierwszego upalnego dnia okazuje się, że klimatyzacja jest niesprawna, musisz się przygotować na wydatki. Jak duże? To już zależy od rodzaju usterki. Poznaj najbardziej prawdopodobne przyczyny awarii klimatyzacji w samochodzie.

Brak czynnika w układzie

Jeśli źródłem problemu okaże się być niedostateczna ilość czynnika chłodzącego, to możesz się uznać za szczęściarza. Ten problem można szybko i tanio rozwiązać, przy okazji wykonując przegląd klimatyzacji i przeprowadzając czyszczenie układu. Koszt zamknie się w 250-300 złotych wraz z wymianą filtra.

Pamiętaj jednak, że czynnik sam z siebie ulatnia się niezwykle rzadko. Zwykle przyczyną jest jakaś nieszczelność. Jeśli uda się ją łatwo zlokalizować, to naprawa nie powinna być droga. Niestety, brak czynnika chłodzącego wcale nie jest najczęstszą przyczyną niesprawności klimatyzacji.

Uszkodzona sprężarka

Sprężarka klimatyzacji, nazywana potocznie agregatem, sama z siebie psuje się rzadko. Do usterki najczęściej dochodzi z winy właściciela auta, który... zbyt rzadko uruchamia „klimę”. Dlatego bardzo ważne jest, aby używać układu przez cały rok, także zimą – to przedłuży życie sprężarce.

Drugą przyczyną awarii sprężarki jest praca urządzenia przy zbyt niskim poziomie czynnika chłodzącego, który jednocześnie smaruje części ruchome podzespołu. Rada? Prewencja. Rozsądne jest wykonywanie gruntownego przeglądu klimatyzacji raz w roku.

Warto wiedzieć

Uszkodzona sprężarka nadaje się tylko do wymiany (regeneracje są zawodne), a to wiąże się z kosztem od 300 (element używany) do nawet kilku tysięcy złotych (nowa, oryginalna sprężarka do auta średniej klasy).

Awarie pozostałych elementów układu

Jeśli sprężarka wydaje się być sprawna (można to stwierdzić w warsztacie, najlepiej specjalizującym się w naprawach klimatyzacji), a czynnika chłodzącego także nie brakuje, to zaczynają się schody. W układzie klimatyzacji tak naprawdę może się zepsuć... wszystko.

Częstym źródłem problemu jest niesprawny skraplacz, czasami zapychają się przewody, rzadko – ale jednak – wydajność „klimy” bardzo obniża skrajnie zanieczyszczony filtr przeciwpyłkowy. Pozostaje szukać, a czynność tę naprawdę warto powierzyć polecanemu serwisowi klimatyzacji.

Elektryka

Przyczyną problemu może być praktycznie dowolna usterka w układzie elektrycznym: od zwykłego przepalenia bezpiecznika po zepsuty czujnik temperatury. Niestety, ustalenie rzeczywistego źródła awarii bywa trudne i kosztowne. Tutaj nieoceniona okaże się pomoc doświadczonego elektryka samochodowego, specjalizującego się w naprawach układów odpowiadających za pracę klimatyzacji.

Jak widzisz jest co najmniej kilka bardzo prawdopodobnych przyczyn niesprawności klimatyzacji. Pewne jest jedno: naprawa raczej nie będzie tania, ale za luksus (w tym przypadku jazdy w przyjemnej temperaturze) zawsze trzeba słono płacić.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.