Jak NIE WOLNO parkować? 6 zasad, o których być może nie wiesz

Maciej Piwowski
22.05.2017

Każdy przyszły kierowca powinien poznać przepisy dotyczące parkowania, a precyzyjniej zatrzymywania pojazdu i postoju. Życie pokazuje jednak, że krótko po uzyskaniu prawa jazdy wszelka wiedza w magiczny sposób się ulatnia, a czynny już kierowca parkuje tak, jak jest mu wygodnie lub pozwalają na to warunki osiedlowe. Policja i straż miejska tylko na to czekają. W tym poradniku wskażemy Ci 6 zasad, którymi należy się kierować wybierając miejsce do parkowania. Znasz je?

  1. Minimalna odległość od przejścia dla pieszych i skrzyżowania – w obu przypadkach wynosi 10 metrów i co ważne, o tym przepisie nie musi informować żaden znak drogowy. Kierowca ma obowiązek upewnić się, że zachował odpowiednią odległość, ponieważ tylko w ten sposób jego zaparkowany pojazd nie będzie ograniczać widoczności, a tym samym nie będzie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego i pieszych.
  2. Parkowanie na choćby najmniejszym skrawku zieleni jest zabronione – tak, dotyczy to również fragmentu klepiska, na którym regularnie zostawiasz swoje auto pod blokiem. Strażników miejskich nie interesuje, że na osiedlu jest niewystarczająca liczba miejsc parkingowych. Przepis to przepis, a ten jasno mówi, że parkowanie na trawniku czy klepisku jest formą niszczenia zieleni, za co grozi mandat.
  3. Nie wolno parkować w lesie – jest to dość oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że obowiązuje też całkowity zakaz wjazdu do lasu. Jednak czasami kierowcy korzystają z dróg pożarowych np. podczas wyprawy na grzyby, a następnie delikatnie z niej zbaczają, by zostawić auto na czas grzybobrania. Jest to zagrożone mandatem. Do lasu lepiej więc wybrać się rowerem.
  4. Nie wolno parkować na chodniku przodem do jezdni – ten przepis dla większości kierowców jest bardzo zaskakujący. Okazuje się jednak, że w Polsce parkowanie na chodniku jest dozwolone (po spełnieniu konkretnych warunków, m.in. zostawienia 1,5 metra dla pieszych), ale wyłącznie tyłem do jezdni. Kierowca chcący ułatwić sobie późniejszy wyjazd popełnia więc wykroczenie.
  5. Parkowanie poza wydzielonymi miejscami w strefie zamieszkania jest zabronione – to ważny przepis dla mieszkańców takich stref, którzy na co dzień mierzą się z uciążliwymi zachowaniami kierowców parkujących swoje auta wzdłuż chodników i zastawiających wyjazdy z posesji. Obowiązuje prosta zasada: w strefie zamieszkania wolno parkować tylko na wyznaczonych miejscach.
  6. Wolno parkować w pobliżu przystanku, o ile jest zachowana odpowiednia odległość – a konkretnie 15 metrów. Tym samym całkowicie zabronione jest parkowanie przy przystanku, a tym bardziej... na przystanku, co robią niektórzy bezmyślni kierowcy.

Pamiętając o tych zasadach nie będziesz narażać się na nieprzyjemności i niepotrzebne koszty w postaci mandatu. Gdyby wszyscy kierowcy się do nich stosowali, parkowanie w miastach byłoby o wiele łatwiejsze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie